İmamın tabiplerle ilgili kelamları reaksiyon çekmişti… Hâlâ açığa alınmadı

Kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya’nın misyon yaptığı hastanede katledilmesi üzerine sıhhatte yaşanan şiddeti protesto eden tabipleri amaç alan imam Ahmet Gür’le ilgili isimli ve idari soruşturma devam ediyor. Lakin imamın, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın da “Soruşturma devam ederken açığa alınması gerekir” diye görüş açıklamasına karşın açığa alınmadığı öğrenildi.

Sağlık çalışanları Ekrem Karakaya’nın katledilmesinin akabinde sıhhatte şiddete karşı 7-8 Temmuz tarihlerinde iş bırakma hareketi yapmıştı.

Doktorların iş bırakma aksiyonunun akabinde Konya’da Selçuklu ilçesine bağlı Bosna Hersek Mahallesi’ndeki Kayalar Camii’nin imamı Ahmet Gür, cuma namazı sırasında hutbede sıhhat çalışanlarını açık açık maksat göstererek, “Sen gittin hastaneden boş döndün, iğne yapılacak, oğlun ölecek elinde. Hekim da dedi ki “Sen git grevdeyiz.” Sen öldürmez misin, sövmez misin, dövmez misin? Buna fırsat vermeyelim ya. Herkes akıllı olsun kardeşim” tabirlerini kullanmıştı.

 BAKAN KOCA: ÇABUCAK AÇIĞA ALINMASI GEREKİR 

Bu kelamlar toplumun büyük kesitinde reaksiyonla karşılanırken, hekimleri maksat gösteren İmam Ahmet Gür hakkında isimli ve idari soruşturma başlatıldı, lakin açığa alınmadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da olayın üzerinden üç gün geçmesine karşın imamın açığa alınmamasına değindi.

Habertürk’ten Fatih Altaylı’ya açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, imam Gür için “Bence soruşturma yürürken çabucak açığa alınması gerekir” dedi.

TEPKİLERE KARŞIN ŞİMDİ AÇIĞA ALINMADIĞI ÖĞRENİLDİ

SÖZCÜ’ye konuşan Konya Vilayet Müftüsü Ali Öge ise, imam Ahmet Gür hakkında isimli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ve şimdi açığa alınmadığını söyledi.

İmam Gür’ün dün müfettiş tarafından sözünün alındığını ve savcılığın bir değerlendirmeye yapacağını kaydeden Ali Öge, şöyle konuştu:

*İmam hakkında inceleme ve araştırma başlatıldı. Hem isimli hem de idari açıdan başlatıldı. Dün isimli açısından sözü alındı bugün de idari açıdan sözü alınacak ve sonuca nazaran kıymetlendirme yapılacak.

*İfadesi alınmadan, bahsin bütünlüğü tespit edilmeden bir şey yapmamız yanlışlara sebebiyet verebilir diye düşünüyorum.

*Adli ve idari soruşturmanın sonucunu bekliyoruz. Olayı medyaya yansıyan bir boyutu var ve olayın tamamının ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

*İmamın verdiği sözün de tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Olay başsavcılıkta. Savcılığın şu an da yapacağı değerlendirmenin ne olacağını bilmiyoruz.