II. Abdülhamid’in saati müzayedede

Arthill Müzecilik birbirinden seçkin sanat yapıtlarının yer aldığı 26. Müzelik ve Koleksiyonluk Eserler Müzayedesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Müzayedede Sultan II. Abdülhamid için özel olarak tasarlanmış murassa altın cep saati de birinci defa satışa sunulacak.

14 Ağustos günü internet üzerinden online gerçekleştirilecek Müzelik ve Koleksiyonluk Eserler Müzayedesi’nin en görkemli yapıtı olan Sultan II. Abdülhamid’e (1842-1918) ilişkin murassa altın cep saati görülmeğe kıymet. II. Abdülhamid’e mahsus üretilmiş 18 ayar altın üzeri elmaslarla bezeli, “Fatio-Junod, Geneve” üretimi 58 gram tartısındaki cep saatin ön kapağında Sultan’ın Osmanlıca “el-Gazi” mahlaslı inisyali art kapağında ise Latin harfli inisyali bulunuyor. Özgün koruması içerisinde olağanüstü kondisyondaki saatin altın mineli ve elmas taşlı kurma kolu da yanında yer alıyor. Müzelik bir eser olan ve Osmanlı Hanedan Ailesi tarafından müzayedeye çıkarılan Sultan’ın cep saatinin yeni sahibine provenans mektubu ile sunulacağı duyuruldu.

AYŞE SULTAN’IN KRİSTAL KADROSU

Müzayedede Sultan II. Abdülhamid inisiyalli gümüş el aynası, kemer, kahve kadrosu, bozalık, tepsi, ıskata üzere emsalleri müzelerde tesadüf edilen yapıtların yanı sıra Sultan Mehmed Reşad inisiyalli murassa altın tütün katmanı ve Sultan II. Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultan inisiyalli kristal kadrosu da dikkat çekiyor.
Hat levhası, yağlı boya tablo, ibrik ekibi, seramik, sehpa, heykel, mühür, tesbih, hokka ekibi, yazma Kur’an-ı Kerim, hilye-i şerif, murakka, Kâbe-i Şerif nesli ve puşidesi başta olmak üzere çok çeşitli kategoride iki yüz sanat yapıtı müzayedede satışa çıkacak. Müzayededeki eserler ortasında Sultan II. Abdülhamid dönemine ilişkin, üzerinde ayet-i kerimeler yazılmış siyah atlas kumaş üzerine gümüş ve altın sırma işlemeli Kâbe-i Şerif jenerasyonu ve puşidesi (örtüsü), Pir Hamdullah’ın nesih çizgiyle yazılmış murakkası, 19. yüzyıla ilişkin çizgi levhaları ve yazma Kur’an-ı Kerim’ler Osmanlı çizgi sanatının nadide örnekleri olması bakımından kıymet taşıyor.

ÇANAKKALE’DEN CENK HATIRASI

Osmanlı Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili Enver Paşa’ya Çanakkale Savaşı sırasında düşmanın attığı top mermisinden özel olarak yapılmış ve takdim edilmiş Cenk Anısı kalemtraş Çanakkale Harbi ile ilgili eşsiz bir kesim olması sebebiyle müzayedede öne çıkıyor. Enver Paşa’nın eşi Naciye Sultan’ın kardeşi Şehzade Mehmed Şerefeddin Efendi Koleksiyo-nu’ndan çıkma hattat kalemtraşının üzerinde Eski Türkçe “Başkumandan vekili Enver Paşa Hazretlerine Çanakkale Harbi’nde Mevkii-ı Müstahkeminin cereyan-ı cenk anısı. 5 (Rumî 18 Mart) Mart atağında düşmanın Dardanos Bataryası’na attığı tahrip danesinden mamuldür. Sene 1332” ibaresi bulunuyor.

Sultan II. Abdülhamid’in altın cep saatinden Enver Paşa’ya özel yapılmış Cenk Anısı kalemtıraşa kadar dikkate bedel yapıtların olduğu müzayedede Şeker Ahmet Paşa, Hoca Ali İstek, Fausto Zonaro, Adolphe Bachmann, Emile Godchaux, Fuat Soyhan ve Onur Akdik’in fırçasından yağlı boya tablolar da görülebilir.