Havan Mühimmatı Taşıyan İHA Boyga’nın birinci teslimatı yapıldı

Türkiye’nin tam bağımsız savunma endüstrisi gayeleri doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda yürütülen projeler sonunda ortaya çıkan bir eser daha güvenlik güçlerine teslim edildi.

STM tarafından geliştirilen Boyga, kabul testlerinin muvaffakiyetle tamamlamasının akabinde envantere katıldı.

Mehmetçik’in alandaki avantajı artacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, toplumsal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Mehmetçiğe alanda büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Ulusal imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA Boyga, kabul testlerini muvaffakiyetle tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. İyi olsun.” sözlerini kullandı.

81 mm’lik havan topunu gayenin üzerine bırakıyor

AA’nın aktardığına nazaran; STM’nin taktik küçük İHA eser ailesinin en son üyesi Boyga, üzerinde taşıdığı Makina ve Kimya Sanayisi AŞ tarafından üretilen özelleştirilmiş, 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde gaye üzerine tam isabetle bırakıyor.

Bin 500 metrede yarım saat havada kalabiliyor

Terörle gayret ve asimetrik savaş ortamında aktif bir formda kullanılabilecek Boyga, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma mühletine sahip bulunuyor. 1500 metre uçuş irtifasına erişebilen Boyga, 5 kilometre menzilde misyon yapmasının yanı sıra 15 kilogram yükle bir işçi tarafından taşınabiliyor