Hatice Cengiz’den Bin Selman’ın ziyareti için açıklama: ‘Katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor’

2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Türkiye’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesi bir açıklama yaptı.

Twitter hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Cengiz, Bin Selman’ın Türkiye gezisi hakkında “Onun ülkemize gelmesi, onun bir cinayetten sorumlu olduğu gerçeğini değiştirmez. Her gün öbür bir ülkeye yaptığı bu ziyaretler ona siyasi yasallık kazandırsa da onun bir katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor” sözlerini kullandı.

Cengiz, paylaşımlarına şöyle devam etti:

“En temel insan haklarımızı bile önemsemeyen dünya başkanlarına karşı, insani kıymet ve faziletleri savunuyor ve bunu, kelamda ‘uluslararası sistem’e karşın onları unutan insanlara hatırlatıyoruz.

Cemal artık yalnızca benim öyküm değil ve adalet için artık yalnız savaşmıyorum. O öldürüldü ve şu an mezarı bile olmayan birisi.

Tüm eforlarımız boşa çıkana kadar adalet aramaya devam etmeliyiz. Nihayetinde ilahi adalete inanan bir birey olarak hiçbir cürmün cezasız kalmayacağına inanıyorum.”