Görüntü oyun dalı 2025’e kadar büyümeye devam edecek

Video oyun kesimi uzun yıllardır var olan bir iş kolu olsa da en değerli ivmesini öteki birçok dijital kesim üzere global salgın periyodunda yakaladı.

2022 Global Oyun Pazarı Raporu’nda, konut içi cümbüşün yaygınlaşmasıyla süratli bir büyüme kaydeden oyun kesiminde etkin olan kullanıcı sayısının 2022 sonu prestijiyle 3,2 milyara ulaşacağı ve 2025’e kadar büyümeye devam edeceği iddia edildi.

Oyun teknolojisinin ve ödeme sistemlerinin gelişmesiyle yeni gelir modelleri de oluşturan kesimde yapılan harcamaların bu yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü. ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’in de dikkat çektiği üzere bu gelir modellerinde mikroişlemler olarak isimlendirilen oyun içi harcamalar öne çıktı.

Son gelişmeleri pahalandıran oyun pazaryeri Faytr’nin Kurucusu Fatih Yetim, “Mobil aygıtların gelişen performansları ve internet erişiminin yaygınlaşması, oyun bölümünü destekleyen ögeler ortasında yer aldı. Görüntü oyunların gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için kullanılan dijital kod / e-pin ve oyun parası satışları da daha çok kişi tarafından benimsendi. Dünya çapında hayli büyük bir topluluğa hitap eden en tanınan görüntü oyunların para ünitelerinin alınıp satılabildiği Faytr olarak biz de sanayinin büyümeyi sürdüreceğine yönelik içgörülerden hareketle hizmetlerimize başladık” dedi.

OYUN STÜDYOLARININ GELİRLERİNİN ÇOĞUNLUĞU MİKROİŞLEMLERDEN GELİYOR

Tüketicilerin görüntü oyun kesimine gösterdiği ağır ilgi, görüntü oyun stüdyoları ve yayıncıları ortasındaki rekabeti de artırdı. Morgan Stanley’e nazaran oyuncuların oluşturduğu global tüketici pazarı, rekabete dayalı ve toplumsal tarafıyla öne çıkan yeni bir oyun kavrayışını beraberinde getirdi. Tıpkı müzikte olduğu üzere oyun sanayisinde de Steam üzere servislerle görülen platformlaşma ve oyun içi para ünitelerinin artan popülaritesi, pazarın potansiyelini daha da güçlendirdi.

Grand Theft Auto, Manhunt, Bioshock üzere tanınan oyunların imalcisi Take-Two’nun son mali yılının akabinde açıkladığı raporun bu mevzuda kıymetli ipuçları taşıdığına dikkat çeken Fatih Yetim, “Take-Two üzere bir görüntü oyun devinin yıllık toplam gelirlerinin %65’ini oyun içi harcamaların oluşturduğu görülüyor. Diğer bir güçlü üretimci olan Activision Blizzard’ın 2022 ikinci çeyrek sonuçlarında eser satışlarının getirisi 304 milyon dolar iken, oyun içi gelirlerin ve aboneliklerin toplamı 1,34 milyar doları buluyor. Bu durum oyun içi envanterlerin ve görüntü oyun para ünitelerinin inançla satın alınabileceği pazaryerlerinin değerini artırıyor” diye konuştu.

“OYUN HER YAŞ KÜMESİNİN İLGİ DUYDUĞU TOPLUMSAL BİR CÜMBÜŞE DÖNÜŞTÜ”

Oyun içi rekabet, görüntü oyun tutkunlarının satın alma davranışlarını da etkilediğini söz eden Faytr Kurucusu Fatih Yetim, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı:

“Dünyanın her yerinden insanların oluşturduğu kalabalık bir toplulukla birebir temas etme imkanı sunan görüntü oyunlar, her yaş kümesinin ilgi duyduğu toplumsal bir cümbüşe dönüşüyor. Oyunlarda sunulan giysi, silah, karakter üzere dijital eserlerin alınıp satılmasında kullanılan epin, tecrübesi güzelleştirdiği ve oyun içi bir statü göstergesi olduğu için her yaş kümesinin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin en muteber epin pazaryeri mottosuyla çıktığımız bu seyahatte Faytr olarak bu ilgiye karşılık verebilmek için PubG, Valorant, Metin2, Fortnite, Zula, Mobile Legend üzere tanınan oyunların keyfini katlayacak epinlerin alınıp satılabildiği bir platform sunuyoruz. Banka, kredi ve ön ödemeli kartları destekleyen SSL garantili ödeme altyapımızla oyuncuların istediklerini eseri kolay, süratli ve inançlı bir biçimde temin etmesini sağlıyoruz.”