Göçmen kaplumbağalar rotalarını bilmiyor olabilirler mi?

Deniz kaplumbağaları üzere göç eden hayvanların açık okyanusta yüz binlerce kilometre yol alması, Charles Darwin’den bu yana biyologların ilgisini çekmiştir. Lakin yeni araştırmalar, kimi deniz kaplumbağalarının nereye gittiklerini nitekim bilmiyor olabileceklerini öne sürüyor.

Avustralya’daki bilim insanları grubu tarafından yapılan tahliller, Chagos Takımadaları’ndaki yuvalama alanlarından yüzerek Hint Okyanusu’ndaki yiyecek arama alanlarına kadar yüzen şahin gagalı kaplumbağaların hareketlerini haritalandırdı.

Hawksbill kaplumbağaları çoklukla kısa aralar için dolambaçlı rotalarda seyahat eder – bunlardan biri 1.306 km yüzerek yalnızca 176 km uzaklıktaki bir adaya ulaşır.

Guardian’ın haberine nazaran, bilim insanları kaplumbağaların kısa aralıklarda göç ederken ekseriyetle dolambaçlı rotalarda seyahat ettiğini buldu, bu da hayvanların açık okyanustayken navigasyon duyusunun nispeten kaba olduğunu gösteriyor.

Kaplumbağalar tipik olarak amaç pozisyonlarına gereken aralığın iki katı kadar seyahat etti. Takım, yuvalamayı bitirdikten sonra 22 şahin gagalı kaplumbağayı uydu aracılığıyla etiketledi ve takip etti.

“KAPLUMBAĞALAR EKSİKSİZ GEZGİNLER DEĞİLLER”

Genel olarak deniz kaplumbağaları tıpkı coğrafik bölgede avlanmaz ve yuva yapmazlar. Bu hayvanlar, yiyecek arama alanlarından, bir çiftleşme mevsiminden çoktan göç etmiş ve dönüş seyahatine hazırlanmadan evvel birden fazla yumurta bırakmış olacaklardı.

Deakin Üniversitesi’nde deniz bilimi alanında çalışan ve araştırmada yer alan Prof. Graeme Hays, “Kaplumbağalar kusursuz gezginler olsaydı, muhtemelen yiyecek aramak için yuvalama alanlarından yiyecek arama alanlarına direkt yollarda seyahat ederlerdi. Takip ettiğimiz o kaplumbağalar, büyük ihtimalle dört ya da beş aydır yemek yememişlerdi” dedi.

Evvelki araştırmalar, kaplumbağaların, daha sonra yumurtlamak için geri döndükleri doğum alanlarının manyetik alanına damga vurduklarını ve okyanusta gezinmenin bir yolu olarak Dünya’nın manyetik alanındaki değişiklikleri tespit ettiklerini ileri sürmüştü.

Hays, yeni çalışmayla kaplumbağaların “neredeyse jeomanyetik bir harita kullandığını, fakat bunun epeyce kaba bir çözünürlük olduğunu” öne sürdüğünü söyledi.

“Dolayısıyla, kesin olarak düz sınır geçişine müsaade vermiyor, lakin rotadan çok uzaklaştıklarını onlara bildiriyor” diye ekledi.

Araştırma, Royal Society Interface Dergisi’nde yayınlandı.