Ethereum Merge Hakkında Bilinen 5 Büyük Yanlış!

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Ethereum (ETH) tarihindeki en önemli yükseltme hiç şüphesiz Merge. Peki Merge hakkında ne kadar doğru bilgiye sahibiz? İşte Ethereum Merge ile ilgili öne çıkan beş yanlış bilgi.

Yanlış 1: Ethereum gas ücretleri Merge’den sonra azalacak

Yanılgı 1: Ethereum gaz ücretleri Birleşmeden sonra azalacak

Ethereum’un yaklaşan yükseltmesinin, Ethereum’un yüksek gas ücretlerini (işlem ücretleri) azaltacağı söyleniyor. Bu söylenti, yatırımcılar arasında dolaşan en büyük yanlış anlamalardan biridir. Azaltılmış gas ücretleri her yatırımcının istek listesinin başında geliyor.

Ethereum Merge, Ethereum blok zincirini PoW’dan proof-of-stake’e (PoS) geçirecek bir fikir birliği mekanizması değişikliğidir. Bunun yerine, Ethereum’daki gas ücretlerini düşürmek, ağ kapasitesini ve verimini genişletmek için çalışmayı gerektirecektir. Geliştirici topluluğu şu anda işlemleri daha ucuz hale getirmek için bir yol haritası üzerinde çalışıyor.

Yanlış 2: İşlemler, Ethereum Merge yükseltmesinden sonra daha hızlı olacak

Ethereum işlemlerinin gözle görülür şekilde daha hızlı olmayacağını varsaymak güvenlidir. Bununla birlikte, bu söylentinin bazı gerçekleri de var. Çünkü Beacon Chain, doğrulayıcıların her 12 saniyede bir blok yayınlamasına izin verir. Bu da Mainnet’te kabaca 13.3 saniyedir. Ethereum geliştiricileri, PoS’a geçişin blok üretiminde yüzde 10’luk bir artış sağlayacağına inanıyor. Ancak küçük bir gelişme kullanıcılar tarafından fark edilmeyecek.

Yanlış 3: Merge, Ethereum blockchain’inin kesintisine neden olacak

Popüler bir söylentilerden biri de, planlanan yükseltmenin Ethereum blockchain’ini anlık olarak ortadan kaldıracağını öne sürüyor. Geliştiriciler, bloklar PoW kullanılarak inşa edilmekten PoS kullanılarak oluşturulmaya geçtiği için kesinti süresi beklemiyorlar.

Yanlış 4: Yatırımcılar Ethereum Merge yükseltmesinden sonra yatırılan ETH’yi geri çekebilecekler

ETH tarafından 1: 1 oranında desteklenen bir kripto para birimi olan Stakeed ETH (stETH), şu anda Beacon Chain’de kilitli duruyor. Kullanıcılar stETH varlıklarını geri çekebilmeyi çok isterken, geliştirici topluluğu yükseltmenin bu değişikliği kolaylaştırmadığını doğruladı. STETH varlıklarının geri çekilmesi, Merge’den sonraki bir sonraki büyük yükseltme sırasında kullanıma sunulacaktır. Sonuç olarak, varlıklar Merge’den sonra en az 6-12 ay boyunca kilitli ve likit olmayan kalacaktır.

Yanlış 5: Doğrulayıcılar, Shanghai yükseltmesine kadar ETH ödüllerini geri çekemeyecek

STETH, Shangai yükseltmesini takiben para çekme işlemleri yeniden başlatılana kadar yatırımcılar için bloke edilmiş olsa da, doğrulayıcılar, yürütme katmanından veya Ethereum Mainnet’ten blok teklifleri sırasında kazanılan ücret ödüllerine ve maksimum çıkarılabilir değere (MEV) anında erişebilecekler. Ücret tazminatı yeni verilen token’ler olmayacağından, doğrulayıcıya hemen sunulacaktır. Ethereum’un kullanılmayan potansiyeli hakkındaki görüşlerini paylaşan Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjeliç, verdiği demeçte, Ethereum için yeni bir ölçeklendirme çözümü olan zkEVM Rollups’un akıllı sözleşme protokolünün işlem hacmi açısından Visa’yı geride bırakmasına izin vereceğini söyledi.

Ethereum’un kullanılmayan potansiyeli hakkındaki görüşlerini paylaşan Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjeliç, verdiği demeçte, Ethereum için yeni bir ölçeklendirme çözümü olan zkEVM Rollups’un akıllı sözleşme protokolünün işlem hacmi açısından Visa’yı geride bırakmasına izin vereceğini söyledi. Polygon’un diğer kurucu ortağı Sandeep Nailwal, çözümün Ethereum ücretlerini yüzde 90 oranında düşürdüğünü söyledi. Nailwal, işlem hacmini saniyede 40-50 işleme çıkaracağını öngördüğü için Bjelic’in düşüncelerini yineledi.