Eskişehir’de şebeke suyuna yüzde 40 artırım

ESKİ Genel Müdürlüğü Fevkalâde Genel Şura Toplantısı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’ndaki toplantıda ESKİ’nin şebeke suyuna yüzde 40 artırım yapılması teklifi oylamaya sunuldu.

AK Parti ve MHP ret oyu verdi

AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyu verdiği artırım teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

Zam çabucak hayata geçiyor

Zam uygulamasının yarından itibaren geçerli olacağı bildirildi.

Karşı oy münasebetlerini okuyan AK Partili Murat Özcan, daha evvelki toplantılarda gündeme gelen, enflasyon artırımı olarak belirlenen bütün artırımları oy birliğiyle geçirdiklerinin ender olduğunu söyledi.

“Keşke Kasım ayına bıraksaydık”

ESKİ Genel Müdürü’nün artırım münasebetini açıkladığını, artan güç maliyetlerini bilhassa baz alarak ve SSK’da yapılan artırımlardan ötürü ESKİ’nin artırıma gereksinimi olduğunu belirttiğini aktaran Özcan, 7-8 aydır ülkemizde dünyada olduğu üzere güç artışlarında önemli bir artış olmuştur. ESKİ’de bundan ötürü bu türlü bir artırım kararı almış olabilir. Pekala, biz neden oy çokluğuyla geçirdik? Ulaşım ve su külfetinde vatandaşlarımıza daha ılıman davranılması gerektiğini söz ettik. Kasım ayı beklenmeden, bu 4 ay içerisindeki artırımın farkını alabilmek ismine bu türlü bir teklifle karşı karşıya kaldık. Bu akşamdan itibaren geçerli olacak bu artırımla 100 liraya aldığı suyu 140 liraya alacak. Bunu keşke Kasım ayına bıraksaydık. dedi.

“Politikalardan sorumlu değiliz”

CHP’li İbrahim Arslan, belediye meclislerinin belediyelerin karar organı olduğunu aktardı. Arslan,Zam çok berbat bir şeydir. Ekonomik şartlar nedeniyle insanlarımızın hayatına değen, iğneden ipliğe yapılan artırımların tümüne karşıyız fakat bu siyasetlerin hiçbirinden de sorumlu değiliz. Aldığımız kararlarda da mevzuata uymak zorundayız.” tabirlerini kullandı.

“ESKİ kar etmiyor”

Toplantıda konuşan Yılmaz Büyükerşen, Bu tartışmalar vesilesiyle bir noktayı aydınlatmak istiyorum. ESKİ’nin su satışından elde ettiği kardan bahsediyorsunuz, kar olmaz. Kamu hizmetinde haneye yarardır. Kar ile yarar ortasında çok fark vardır. Bunlar yeni hizmete harcanır. Yeni hizmetlerin finansmanı için kullanılan paralar. İkide bir söylenen belediyeye borç veriliyor öyküsü… ESKİ zati belediyenin. İdaresi başka üzere gözükse de belediyenin bir kesimidir. Aslında yapacağı yatırım olmasa ESKİ’nin her artı pahası belediye bütçesine ek edilir. Onun için bir daha ESKİ karı demeyin, ESKİ kar etmiyor.diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta reddedilmişti

Geçtiğimiz haftaki toplantıda ESKİ’nin suya yüzde 40 artırım teklifi Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyelerinin oy çokluğuyla reddedilmişti.