Eski bilgisayarınızı ChromeOS ile oyun bilgisayarına dönüştürün

Yıllardır bilgisayar dünyasında Windows, MacOS ve Linux gibi seçenekler bulunuyor. Ancak Google, Chrome OS Flex sistemini herkese açtı ve eski Windows bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Peki ChromeOS ile bilgisayarınızı oyun canavarına nasıl dönüştürürsünüz?

Chrome OS Flex nasıl yüklenir?

Google ChromeOS, özellikle internette gezinmek ve Office uygulamalarını çalıştırmak için kullanılan bilgisayarların yeni favorisi oldu. Google tarafından geliştirilen bu işletim sistemi, Chromebook bilgisayarlarda hazır olarak geliyor.

Fakat bu sayfaya giderek Chrome OS Flex uzantısını indirebilir ve eski bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi kurabilirsiniz. ChromeOS’in en büyük sunduğu avantajlardan birisi de bulut üzerinden oyun oynama yeteneği.

Google Stadia (henüz ülkemizde yok), Xbox Cloud ve Nvidia GeForce Now gibi bulut oyun hizmetlerini destekliyor. Ayrıca Google Workspace ürünlerini (Drive, Dokümanlar, Meet) gibi internet tabanlı hizmetleri de oldukça başarılı bir şekilde çalıştırıyor.

Chrome OS Flex yükleyeceğiniz bilgisayarın sahip olması gereken donanım özellikleri ise şu şekilde listeleniyor:

  • Intel veya AMD 64-bit CPU
  • 4GB veya daha fazla RAM
  • 16GB veya daha fazla depolama alanı

Google Chrome başta olmak üzere popüler olarak kullandığınız birçok uygulama bu işletim sisteminde de bulunuyor. Şu anda Windows’un yerini alacak kadar başarılı değil, ancak eskimiş bilgisayarlarınızda test etmenizi öneriyoruz.

Peki siz ChromeOS hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.