Eski bakan Murat Karayalçın: ‘Ekonomik enkazı birlikte kaldıracağız’

Eski Dışişleri Bakanı CHP’li Murat Karayalçın, seçim hazırlıkları, ekonomik kriz ve muhalif isimlerin, CHP’li belediye liderlerine yönelik baskılara ait açıklama yaptı. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu kararına ait Karayalçın, “Yılmayacağız” bildirisi verdi. Baskıların daha da artmasını beklediklerini söz eden Karayalçın, şöyle konuştu:

“BECERİKSİZ YÖNETİM”

ANKET AÇIKLADI

İktidara geldiklerinde önceliği iktisada vereceklerini lisana getiren Karayalçın şunları kaydetti: “Ekonomik enkazı kaldıracağız. Sırf iktidarın değişmesinin bile risk ünitelerinde, faiz bedellerinde, Türkiye’de yapılacak yatırım eğilimlerinde olumlu tesirleri olacak. Lakin bu kâfi değil. Altı partinin kurduğu birliğin yurttaşlarımıza bir gelecek projesi sunmaları gerekiyor. Ortak bir telaffuz geliştirip ittifakın reçetesini ortaya koymalıyız. Ocak ayındaki bir ankete nazaran, AKP’ye oy vermeyecek yurttaşların yüzde 47’si Millet İttifakı’nın ülkeyi yönetmesiyle ilgili tasalar taşıdığını lisana getirmiş. Bizim ittifak olarak bu korkuları gidermemiz gerekiyor.”

“SEÇMEN KAYGILANMAMALI”

Seçim hazırlıklarına ait de kıymetlendirme yapan Karayalçın, “Son günlerde güya bunlar resen gidecekmiş, fazla bir şey yapmaya gerek yokmuş üzere bir algı ortaya çıktı. Bundan korkuyorum. Rehavete kapılmamak lazım. Sorumluluk CHP’nin kurumsal yapısına ve genel liderine yükleniyor. Tüm CHP’lilerin ağır bir çalışma içerisinde olması gerekiyor” dedi. “Seçim güvenliğiyle ilgili çalışmaları çok önemsiyorum” açıklaması da yapan Karayalçın, 6’lı masayı işaret ederek “Altı parti bu mevzuda değerli hazırlıklar içerisinde. Her türlü tedbiri alacağız, bunun için çalışıyoruz. Seçmenlerimiz en ufak tasa taşımadan sandık başına gitmeli” diye konuştu.