Ermenistan: Azerbaycan ile ateşkese varıldı

Ermenistan Güvenlik Kurulu Sekreteri Armen Gigoryan, Ermenistan ve Azerbaycan ortasında çıkan çatışmaların karşılıklı olarak durduğunu açıkladı.

İki ülke ortasında ateşkes ilan edildiğini duyuran Grigoryan, “Uluslararası toplumun iştiraki sayesinde 14 Eylül lokal saatle 20.00’den itibaren ateşkes konusunda muahedeye varmak mümkün oldu. Azerbaycan’ın bu mutabakata uymasını umuyoruz” dedi.

Grigoryan açıklamasında ateşkesin yazılı olarak değil kelamlı olarak ilan edildiğinin de altını çizdi.

Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifası için başlatılan protestoları eleştiren ve muhalefetin dış güçlerin yönlendirmesiyle hareket ettiğini tez eden Grigoryan, “Bu, Ermenistan devletini zayıflatmayı amaçlayan beşinci koldan bir miting. Birtakım kümeler iç siyasi istikrarı bozmak maksadıyla bir miting düzenlemeye çalışıyorlar. Bu kümeler Ermenistan’ı zayıflatmaya ve çeşitli yerlerden buyruk almaya çalışıyorlar. Daha evvel bu büyük planın uygulanmasını engellemeyi başardık ve bundan sonra kimi kümeler Ermenistan içinde bu süreçleri yine başlatmaya çalışıyor. Asıl hedefleri Ermenistan Cumhuriyeti’ni yok etmek ve bir ülkenin kesimi olacağı bir duruma getirmektir” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA