Emlakçılar Odası Lideri açıkladı: ‘Konut kredisi kullananların sayısı çok az’

Küresel salgın, inşaat maliyetlerinin artması ve konut arzının azalmasının, kira ve konut fiyatlarının afaki yükselmesine yol açtığını belirten Mevlüt Oral, “Kiralık dairelerle ilgili Türkiye’de olduğu üzere Samsun’da da meşakkat var. Bunun en büyük sebebi eskisi kadar üretim yapılmıyor. Maliyetler epey arttı. Demir fiyatları düştü lakin inşaat gereçleri yalnızca demirden ibaret değil. Samsun’da evvelki yıllarda konut fazlalığı vardı, şu anda ise konut eksikliği var. Daire bulma zahmeti çok göç almamız ve eldeki dairelerin tükenmesiyle alakalı olabilir. Geçen yıl bu aylarda Samsun’da ortalama mesken kirası 800 TL civarındaydı. Geçen yıl 800 TL’ye kiralan bir daire bugün 3 bin TL. Bu da kiraya çıkacak insanları güç duruma sokuyor” dedi.

“KONUT KREDİSİ İLE KONUT ALANLARIN SAYISI ÇOK AZ”

Krediyle mesken almanın çok az düzeylerde olduğunu tabir eden Lider Mevlüt Oral, “Satılık dairelerde de durum çabucak hemen tıpkı. Şu anda tapuda satışlar görünüyor lakin bu satışların çok az bir ölçüsü konut kredisi kullanılarak satın alınıyor. Vatandaşlar 1 milyon TL’lik bir daire için konut kredisi kullanamıyor. 7-8 bin TL maaşla 1 milyonluk kredi kullanan kişinin aylık ödemesi 16 bin TL oluyor. Şu andaki konut satışlarının büyük çoğunluğu elde biriken paralarla yapılıyor. Herkes elindeki bedelli eserleri bozdurup daire almaya yöneliyor” diye konuştu.

Fiyatların düşmeyeceğini düşündüğünü de belirten Mevlüt Oral, ayrıyeten şunları söyledi:

“İnşaat materyalleri çok kıymetli. Konut fiyatlarının düşmesi için maliyetlerin düşmesi lazım. Maliyetler olağan bir halde artsaydı geçen sene 800 TL olan kiralar bu yıl en fazla 900 TL olurdu. Lakin ne yazık ki artan maliyetler yüzünden bu fiyat 3 bin TL’ye çıktı. Durum bu türlü masraf ve maliyetler düşmezse kira ve konut satın alma fiyatlarının düşeceğini zannetmiyorum.”