Ekrem İmamoğlu: Devletimizin, devletinin bir ünitesiyle yarıştığını herhalde dünyada birinci kere bize bu beşerler yaşatıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde yer alan tarihi Yerebatan Sarnıcı’nın 2017’de başlatılan ve “İBB Miras” grupları tarafından sürdürülen onarım süreçleri tamamlandı. Bizans İmparatorluğu periyodundan bugüne ulaşan kültür mirası 1500 yaşındaki Yerebatan Sarnıcı’nın tekrar ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen merasime; CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve DÜZGÜN Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu katıldı.

İBB Lideri İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada; “İstanbul’un geleceğini şekillendirmek için, tarihi geçmişini ve varlıklı mirasını da kapsayan bütüncül bir bakış açısıyla hizmet üretmek durumundayız bu kente” dedi.

İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nden gelen bir yazıyı göstererek, “İBB Başkanlığı’na 21 Temmuz’da, yani 2-3 gün evvel yazı yazarak, ‘Şuralara park etmeyin. Şuralarla ilgili etraf güvenliğini sağlayın’ üzere yazılarını ıstırapla takip ediyoruz. Devletimizin, devletinin bir ünitesiyle yarıştığını herhalde dünyada birinci defa bize bu beşerler yaşatıyor. İBB, devletimizin bir ünitesi, bir kurumudur” dedi.

İmamoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“BU KENTİN TARİHİ BEDELLERİNİN GELECEK YÜZYILLARDA DA HAYATTA KALMASINI SAĞLAMAK İÇİN SON DERCE TİTİZ ÇALIŞAN BİR EKİBİZ”

  • Bir yandan 16 milyonun muhtaçlığı olan altyapı atılımlarını yapacağız, öteki yandan da 8 bin yıllık tarihimizden bize miras kalan tüm pahaları ve zenginlikleri gelecek kuşaklar için koruma edeceğiz. İşte bu vizyon; bugün burada toplanmamızı, bu mükemmel yapıyı, kentimize ve insanımıza tekrar kazandırmamızı sağlıyor. Kentin sembol yapılarından Yerebatan Sarnıcı’nda ihtimamlı bir onarım süreci yürüttük. İş başına gelir gelmez, Belediyemiz bünyesinde, uzmanlardan oluşan özel bir takım oluşturduk. İBB Miras grubu. Zira biz, bu kentin tarihi kıymetlerini korumak, kurtarmak, restore etmek ve gelecek yüzyıllarda da hayatta kalmasını sağlamak için son derece titiz çalışan bir grubuz. Biz, geleceği planlamak kadar, geçmişi muhafazanın da vazgeçilmez ve devredilmez bir kamu vazifesi olduğu şuuruyla hizmet veriyoruz.

“TARİHİ YAPITLARI KORUYALIM DERKEN, TAHRİP EDEN İŞLERE İMZA ATILDI”

  • Maalesef bizden evvelki devirlerde hem İBB hem de öbür kamu kurumları, tarihi yapıtları koruyalım derken, ne yazık ki tahrip eden işlere imza atıldı. Meğer tarihi eserler, kentler ve ülkeler için yalnızca birer kültürel zenginlik değil, tıpkı vakitte turizmden yaratıcı sanatlara kadar ekonomik getiri sağlayan ilham kaynakları olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle biz, misyona gelir gelmez, İBB Miras grubuyla İstanbul’da tarihi yapıtların korunması, restore edilmesi ve topluma tekrar kazandırılması çıtasını yükselttik.

“1500 TON TUTAN DEVASA ÖLÇÜDE ÇİMENTO HARÇ MATERYALİ TEMİZLEDİK”

  • İBB Miras çalışmaları öteki kentlere ve ilçelere de ilham kaynağı oldu. Sizlerle inanılmaz bir bilgiyi daha paylaşmak isterim. Müzemizin genelinden, 1500 ton tutan devasa ölçüde çimento harç materyali temizledik ve dışarıya taşıdık. Evet 1500 yıllık tarihi dokunun üzerindeki 1500 ton harcı, büyük bir titizlikle, özgün yapıya ve materyale ziyan vermemek için, tabiri caizse bunu yaparken iğneyle kazıdık diyebilirim. Tekrar, bu tarihi yapının özüne uygun ışıklandırma yapılması çok değerliydi. Hem ortamın mistik atmosferini korumak hem de karakteristik özelliklerini daha da göz önü çıkarmak için ışık dizaynına başka bir itina gösterdik. Yerebatan Sarnıcı’nın üstünde kaçak yapılar vardı. Üstte taban zannedilen, sarnıcın üstüne gelen kısma yapılmış kaçak binaları yıkıp, kaldırdık. Sarnıcın üzerine gelen bina yükünü ve kaçak yapılaşmayı kaldırarak, 1500 yıllık tarihi yapının risklerini kaldırdık, bu noktada devam eden kaçak yapıları kaldırmaya da devam ediyoruz.

“BİZ DAVETİMİZİ YAPTIK”

  • Bugün burada yaptığımız açılışa, devletimizin bütün yöneticilerini, başta Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere, İstanbul Valisi’ni bütün ayrıntısıyla bir arada kamu kurum kuruluşlarının yöneticilerini buraya davet etmiştik. Tabi ki iddia edebileceğiniz üzere davetimize yanıt bile verilmedi. Lakin buraya kadar her şey olağan lakin, basından öğrendik ki tekrar tam da bugün ve tam da bu saatte Sayın Bakan ve Bakanlık, bizden ilham alarak, bir açılış yapmaya karar vermiş. Üstelik bugün tam bu saatte Sayın Cumhurbaşkanı’nın iştirakiyle bir arada İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yapıyorlar. Bu ortada belirteyim ki, beni tekrar her vakit olduğu üzere davet etmeyi unutmuşlar. Yalnızca bir defa, sitem ettim diye, beni AKM’nin açılışına, Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışına davet etmişlerdi. Oraya da açıkçası zevkle katıldım.”

Konuşmasında İstanbul Valiliği’nden gelen bir yazıyı gösteren İmamoğlu, şunları söyledi:

“DEVLETİMİZİN, DEVLETİNİN BİR ÜNİTESİYLE YARIŞTIĞINI HERHALDE DÜNYADA BİRİNCİ DEFA BİZE BU BEŞERLER YAŞATIYOR”

  • Mesela bizden neler istemişler? İBB Başkanlığı’na 21 Temmuz’da, yani 2-3 gün evvel yazı yazarak, ‘Şuralara park etmeyin. Şuralarla ilgili etraf güvenliğini sağlayın’ üzere yazılarını da olağan ıstırapla takip ediyoruz. Devletimizin, devletinin bir ünitesiyle yarıştığını herhalde dünyada birinci kere bize bu beşerler yaşatıyor. İBB, devletimizin bir ünitesi, bir kurumudur. Halbuki bu akşam bizim açılışımıza katılsalar, yeniden sizlerle bir ortada bunu yaşasalar, bir öteki gün de biz Arkeoloji Müzesi’ne gitsek -ki Arkeoloji Müzesi’nin hakikaten yeterli bir onarım geçirdiğini biliyorum, emekleri geçenlere de teşekkür ediyorum. Bu manada bizi davet etmeseler de ben kendilerini yeniden gönülden tebrik ediyorum açıkçası. Lakin dediğim üzere, umarım bu centilmence günlerin daha düzgün yaşandığı bir ortamı daima birlikte var edeceğiz. Burada Millet İttifakı’nın da değerli üyeleri var. Çok yakın vakitte, ülkemizin özlediği o saygılı davranışın, ülkemizin her bir her ünitesinin, bir ortada iş üretme kabiliyetini geliştirdiği günlerde buluşacağız.

“150 GÜNDE 150 PROJE KAMPANYAMIZIN BİRİNCİ ADIMINI BURADA ATIYORUZ”

  • İş başı yaptığımız günden bu yana karşımıza çıkarılan engelleme teşebbüslerine karşın metro çizgilerinden parklara, altyapı projelerinden güç tesislerine, insanca yaşanacak konutlardan kreşlere, öğrenci yurtlarından toplumsal tesislere, toplumsal yardımlardan dijital yatırımlara kadar İstanbul’a paha katan yüzlerce proje başlattık. İşte bugün, yalnızca bu açılışı yapmakla kalmıyor, büyük bir maratonun da gongunu çalıyoruz. 150 günde 150 Proje ismini verdiğimiz kampanyamızın birinci adımını burada atıyoruz. İstanbul’un dört bir yanında açılışlar ve temel atmalar maratonu başlatıyoruz. Bugünden itibaren 5 ay boyunca, İstanbul’a paha katacak 150 yapıtı, 16 milyonun hizmetine sunacağız. Bugünden itibaren her hafta çok sayıda açılış ve temel atmayla İstanbul’u güçlendiriyoruz. Bu projelerle ulaşım ve alt yapı ağımızı yenileyip büyütüyor, toplumsal refah ve adalet hissini güçlendiriyoruz. 16 milyon İstanbulluya keyifli, huzurlu, üretken, sağlıklı, adaletli bir kentsel hayat sunuyoruz. Yatırımlarımızla bu kenti ekonomik, toplumsal, çevresel risk ve tehditlere karşı hem güçlendiriyor hem sağlam hale getiriyoruz. Daha evvelden başlattığımız pek çok yatırımı da bu müddet zarfında tamamlayıp hizmete açıyoruz. Bir yandan da onlarca yesyeni projemizin temellerini atıyor olacağız.

“BAŞKALARININ YAPTIĞI ÜZERE POPÜLİST İŞLER PEŞİNDE DEĞİLİZ”

  • Daha adil, daha yeşil, daha yaratıcı bir İstanbul kelamıyla yola çıktık. Kelam verdiğimiz tüm maksatlar doğrultusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Lakin sizlere şimdiden ipucu vermek isterim ki; o denli görünüyor ki, ‘150 Günde 150 Proje’ diye çıktığımız bu 5 aylık aksiyon planında, olasıdır ki tahminen 200’e yakın projeye ulaşacağız, tahminen 200’ü aşacağız. Mümkündür diyorum. Zira, örneğin İstanbul’un en değerli projelerinden bir tanesi kendilerinin vitrine koydukları proje olan ‘Finans Şehir’in altından geçen metroyu, sıfır seviyesinde biz aldık, biz yapıyoruz. Fakat son kısım için bir kredi onayımız var, 8 aydır bekliyoruz. Yani bu kadar aslında garip bir süreç içerisindeyiz. Bu manada muhtemelen diyorum. Yoksa 200’e yanlışsız koşmanın hamaseti ve heyecanı bizde var. Biz, projesini bitirmediğimiz, bütçe onayını almadığımız ve hatta bütçesini bulmadığımız hiçbir projeye başlamıyoruz. Biz, diğerlerinin yaptığı üzere popülist işler peşinde değiliz. Örneğin; bizden evvel yapıldığı üzere, projesi yahut onayı olmayan 7 metro çizgisinin ihalesini bir gecede dağıtmıyoruz.

“YARIN ‘AHMET İSVAN EKMEK FABRİKASI’NI AÇIYORUZ”

  • Tamamen kendi kaynaklarımızla projelendirip, temelini attığımız 1 milyon 450 bin kapasiteli Ahmet İsvan Ekmek Fabrikası’nı yarın hizmete açıyoruz. Tekrar etmek isterim ki; İstanbul yatırımlarla güçleniyor, İstanbul yatırımlarla güzelleşiyor, İstanbul yatırımlarla yenileniyor, İstanbul yatırımlarla yeşilleniyor. Özetle; İstanbul’da her şey çok hoş oluyor seçimde kelam verdiğimiz üzere. Bana ve takımıma, bu aziz kente hizmet etme fırsatı veren 16 milyona bir kere daha teşekkür ediyorum. Alışılmış ki bu sürece adım atmamıza müsaade veren ve bu hoş süreci bizlere sağlayan siz bedelli Genel Liderim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, size yürekten teşekkür ediyorum. Takviyesini en güçlü biçimde her vakit yanında hissettiğim GÜZEL Parti Genel Lideri Sayın Meral Akşener Hanımefendi’ye yürekten teşekkür ediyorum. Bugün burada tekrar İstanbulluların hizmetine açtığımız 1500 yıllık Yerebatan Sarnıcı’nın yenilenmiş ve tarihin izlerini taşıyan bu formuyla ziyarete açık olacağını duyuruyor ve yarın umuyorum ki kuyrukta olabildiğince İstanbullu, sarnıca girmek için heyecanla buraya gelecek. Lakin biz onları sabırla ağırlamaya hazırız. Yerebatan Sarnıcı İstanbul’umuza ve dünyaya tekrar kapılarını açıyor.”

Açılış merasimi, yeni çehresine kavuşan Yerebatan Sarnıcı’nın gezilmesi ve akabinde gerçekleştirilen Mercan Dede konseriyle son buldu.

“TARİHİ YARIMADA 30 YIL ÖNCESİNE NAZARAN ÇOK MAKUS DURUMDA”

İBB Lideri İmamoğlu, açılış merasiminin akabinde, gazetecilerin Tarihi Yarımada’nın yayalaştırılması projesi ile ilgili soruları cevapladı. İmamoğlu şunları söyledi:

  • İstanbul eşittir Tarihi Yarımada. Tarihi Yarımada eşittir İstanbul. Onlarca proje sıralayabiliriz. 5 Eylül’de Tarihi Yarımada ile ilgili stratejileri hem geliştirdiğimiz projeleri hem de halkla paylaşıp geliştireceğimiz projelerini İstanbullularla yeniden Tarihi Yarımada’nın içinde Beyazıt Meydanı’nda paylaşacağız. Çok işimiz var burada, Tarihi Yarımada 25–30 öncesine nazaran çok makus durumda. Yani bu kendi içinde bir camiyi restore etmemizle yahut bir sarnıç restore etmemizle düzelecek bir şey değil. Bu hayat stratejisi. Dünyadaki turizm alanlarının bu üslup alan idarelerinin çok hoş örnekleri var. Araçtan arındırma, hele hele yeşil kentlerin iklimle çabanın en değerli stratejilerinden biri olan karbon sıfır seviyesine erişme noktasında örnek bir alan olarak ilan ediyoruz. 2030-2050 stratejilerimiz de var. Hasebiyle Tarihi Yarımada bizim çok özel bir çalışma alanımız. Hiç dokunulmamış tarihi kara surlarından, Marmara Surları’na, Bukoleon Sarayı’na birçok alanda. Unkapanı Geçişi’nden Eminönü’ne ulaştıracağımız tramvaya varıncaya kadar birçok bahiste adım attığımız bir Tarihi Yarımada var. Çok pahalı bir süreci, Ordu Caddesi’nin yayalaştırılması, Beyazıt Meydanı’nın bitirilmek üzere olması Süleymaniye’nin kurtuluşunu sağlayacağız.