Duman isimli köpeği döven sanığa 2 yıl 6 ay mahpus cezası

İstanbul Ataşehir’de Duman isimli sokak köpeğini sopayla döven sanığa 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi.

Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Hasan Kılıç ile tarafların avukatları katıldı.

Sanığın avukatı Karya Ege Demirel, müvekkilinin tavuklarına bir küme köpeğin saldırıldığını belirterek, tehlikenin bertaraf edilmesi gayesiyle gerçekleştirilen aksiyonun, mecburilik hali kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hayat hakkının kutsal olduğunu tabir eden müdahil Belma Uzun’un avukatı Selda Bulut ise “Sokak hayvanlarının korunmaya muhtaçlığı var. Verilecek karar toplum vicdanı açısından kıymetlidir. Adalete güveniyoruz” diyerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

“CEZA GELİRSE SEVE SEVE ÖDERİM”

Son kelamı sorulan sanık Hasan Kılıç da “Pişmanım, çok üzgünüm. Amacım hayvana ziyan vermek değildi. O anda şekerim yükseldi. Bütün cezalarımı ödedim. Diğer bir ceza gelirse de seve seve öderim. Beraatımı istiyorum” dedi.

2 YIL 6 AY MAHPUS

Mahkeme, sanık Kılıç’ı “5199 Sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu” kapsamında “evcil hayvana zalimce muamelede bulunma” hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, iki vatandaşın, sokakta nizamlı olarak bakımını yaptıkları köpeğin, sanık Kılıç tarafından sopayla vurmak suretiyle ve başında kemik kırığı oluşacak halde yaralandığı tarafında ihbarda bulunduğu aktarıldı.

Soruşturma kapsamında sözü alınan sanık Hasan Kılıç’ın, tavuklarına ve kendisine saldırdığı için sopayla köpeğe vurduğunu söylediğini anlatılan iddianamede, köpeğin başında modüllü kemik kırığının oluştuğu kaydedildi.

İddianamede, sanığın yeni çıkarılan “5199 Sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu” kapsamında “evcil hayvana zalimce muamelede bulunma” kabahatinden 6 aydan 3 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyordu.