Çip üretim maliyetleri arttı: Yeni artırımlar yolda

Çip krizi, geçen yılın başlarında birinci olarak otomotiv bölümünde patlak verdi. Birçok araba üreticisi, yarı iletken tedarikinde yaşanan meseleler nedeniyle vakit zaman üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Otomotivi tesiri altına alan çip krizi, akabinde tüketici elektroniği kesimine sıçradı. Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon üzere birçok eserin üretiminde önemli kasvetler yaşanıyor.

Buna ek olarak enflasyondaki global artış, üretim maliyetlerini daha da üste çekiyor. Üstelik bu probleme hala deva bulunabilmiş değil.

Elektronik eserlerin fiyatları artabilir

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, artan maliyetleri münasebet göstererek, fiyat yükseltme planları olduğunu açıkladı.

Şirket, enflasyonla birlikte hammadde fiyatlarının arttığını ve üretimde kasvetler yaşandığını söylüyor.

Rapora nazaran, fiyat artışının teknolojik sürece bağlı olarak yüzde 5 ila 8 ortasında olması bekleniyor. TSMC’nin artırımlı üretim tarifesi ise 2023’ün başından itibaren devreye girecek.

TSMC tesislerinde üretilen çiplerinin maliyetindeki artış; akıllı telefonlar, PC bileşenleri, otomotiv, sunucu eserleri ve öbür birçok elektronik esere artırım olarak yansıyacak.