Çin’de olaylı banka protestosu: Polis ile protestocular ortasında arbede çıktı

Çin’in Henan eyaletindeki Zengzhou kentinde bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen vatandaşlar bankanın önünde protesto gerçekleştirdi. Bankadaki paralarını çekemediklerini söyleyen yüzlerce kişi, hesaplarının sıfırlandığını fark edince Çin Halk Bankası’nın Zhengzhou şubesine akın etti.

Ellerinde “Birikimlerimizi istiyoruz” yazılı pankartlarla bankayı protesto eden göstericiler ve güvenlik vazifelileri ve ortasında arbede çıktı. Polis, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtirken, şova 3 binden fazla kişinin katılığı argüman edildi.

NİSANDA ORTAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz 18 Nisan’da bankalarda bulunan milyonlarca dolarlık mevduat donduruldu ve bankalar müşterilere bunun iç sistemlerdeki bir yenileme sonucu olduğunu söyledi. Fakat banka müşterileri, o vakitten beri bankalardan kendilerine bahisle ilgili rastgele bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Yetkililer tarafından başlatılan soruşturmaya nazaran Henan Yeni Varlık Grubunundan kimi bireylerin bankaların çevrimiçi ticaret sistemlerine eriştiğini ve bunları manipüle ettikleri belirlendi. Yaşanan bu durumun akabinde bir dizi şüphelinin tutuklandığı açıkladı.

Protestoların gayesindeki Henan bankasının, nisan ayında milyonlarca dolarlık mevduatı, banka sistemlerinde yenileme yapıldığı gerekçesiyle dondurduğu belirtiliyor.