CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Aşure Matem Merasimi’ne katıldı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Halkalı’da düzenlenen CAFERİDER Aşure Matem Merasimi’ne katıldı.

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı programda konuşma yaptı.

“Yezid üzere davrananlardan değiliz”

Kerbelanın büyük bir trajedi olduğunu ve çıkartılacak sonucun adalet ve kardeşliğin olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezid üzere davrananlardan değiliz” tabirlerini kullandı.

“Hz. Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız”

CHP Genel Lideri’nin açıklamalarından geri kalan satır başları;

“Kerbela, yalnızca İslam tarihinin değil insanlık tarihinin de en büyük trajilerinden birinin ismi olsa dahi kendisinden çıkartacağımız sonuç mutlak adalet ve kardeşlik olmalıdır. Hz. Hüseyin Kerbela’da elbet adaleti temsil ediyordu. Elbette ki bizler Hz. Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız, tarafız. Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezid üzere davrananlardan değiliz.

Günümüzün Yezid’i anlayışına fakat, lakin, lakin ile başlayan cümleler kurarak meşruiyet kazandıramayız. Tek bir Müslümanın dahi kendi Yezid’ine sahip çıkma gafletine düşmesini asla ve asla kabul edemeyiz. Şehit düşeceğini bile bile yolunu muktedir olandan ayırarak Hz. Hüseyin’e katılmaktan tereddüt etmeyen hür üzere, zihni bir özgürleşmeye yönelmeliyiz.


“Özgürleşmeye fakat, Hz. Hüseyin’in Kerbela’ya düşen kanından kardeşlik çıkartarak ulaşabiliriz”

Bu özgürleşmeye de lakin ve lakin Hz. Hüseyin’in Kerbela’ya düşen kanından, kin ve nefret değil barış ve kardeşlik çıkartmamız halinde ulaşabiliriz. Dedesinin, babasının ve kendisinin lisanında, fikrinde, irfanında olmayan kin ve nefreti Sünni, Şii, Caferi, Alevi, Bektaşi, kendisine Müslüman diyen tek bir ferdin sürdürmeye hakkı yoktur.

“İslam dünyasında öfkeyi değil müsamahayı büyütmeliyiz”

Bir Müslüman’ın açlığı, esirliği, yoksulluğu, çaresizliği tüm Müslümanlığın açlığı, esirliği, yoksulluğu, çaresizliği demektir. Susmamalıyız ve İslam dünyasında öfkeyi değil müsamahayı büyütmeliyiz. Bunu başardığımızda Hz. Hüseyin’in hala akmaya devam eden kanını durdurabilir, onu huzura kavuşturabilir, Kerbela’daki hüznü dağıtabiliriz.

Cumhuriyetimizin demokrasi ile taçlanacak ikinci yüzyılının Kerbela’da hala akmaya devam eden kanın durmasına çok kıymetli katkılar sunacağını görüyorum.”