Büyük facianın su altındaki izleri

GÖKHAN KARAKAŞ Değirmendere – Arama Kurtarma Derneği (AKUT) 17 Ağustos Büyük Marmara Depremi’nin 23. Yılı’nda depremde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem konusunda bilinç yaratmaya devam etmek amacıyla İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik parkurda kitlesel bir koşu düzenlerken Değirmendere’de suya gömülen binaların bulunduğu bölgede dalış etkinliği gerçekleştirdi. AKUT Sualtı Topluluğu’nun düzenlediği anı dalışına Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyeleri destek verirken Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş da katılımcılar arasındaydı.

‘Zaman aleyhimize’

AKUT Sualtı Topluluğu Başkanı Volkan Tunç önderliğinde bir araya gelen Akut gönüllüleri çok sayıda binanın yıkıldığı Değirmendere sahilinde dalış yaptı. En çok insan kaybının yaşandığı Kavaklı sahiline Dalış Eğitmeni Volkan Tunç önderliğinde giren 6 dalgıç, yıkılan binaların enkazlarının sualtındaki görüntüsünü çekti. AKUT gönüllülerine, Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyeleri destek verirken depremin aldığı hayatların hatırlanması için pankartlar açıldı. Tunç, “Depremin yıkıcı etkisinin izlerini aradığımız bu dalışla, tedbirin ve önlemin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Büyük özenle ama bilimsel gerçeklerden uzak şekilde yapılan binaların insanların hayatlarının sonunu getirdiğini biliyoruz. Depremin değil, binaların öldürdüğünü anlatmaya çalıştık” dedi.
AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı da, “Büyük Marmara depreminin üzerinden neredeyse çeyrek asra yaklaşan süre geçti. İstanbul için depreme hazırlık anlamında yapılanları 10 üzerinden 6 puan gibi değerlendirebiliriz. Zaman aleyhimize işliyor. Olası bir İstanbul ya da yeni bir büyük Marmara depremi için arama kurtarma ve müdahale eylem planlarımız hem AKUT özelinde hem de ulusal olarak hazır” dedi.