Bulgarların akın ettiği Edirne’de dükkân fiyatları uçtu; Kapalıçarşı’ya rakip oldu

Geçen yıl aylık kirası 10 bin lira olan dükkân, bugün 40 bin liraya kadar yükseldi. Sadece kiralık dükkân değil depo ve satılık dükkân fiyatları da arttı. İlin en işlek caddesi olan Saraçlar’da 240 metrekare için 35 milyon lira isteniyor. Dükkân fiyatları 10 milyon TL’den başlıyor. Saraçlar Caddesi’nin art sokağında bile atıl durumdaki dükkânlar için 5 milyon lira fiyat talep ediliyor. Bin metrekarelik depo alanı için aylık 30 bin lira kira, satılık olarak ise 10 milyon lira bedel biçiliyor.

İSTANBUL’DAN ARAYAN ÇOK

Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran, Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Lideri Serhat Çeker, Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş imkânı tanınması ile ticaretin arttığını belirterek “Ticaret yapmak için dükkân arayan bireylerin sayısı önemli biçimde arttı. İstanbul’dan büyük imalatçı firmalar arıyorlar. Bu türlü talepler de olunca kiralar alıp, başını yürüdü. Şu anda Edirne’de Çilingirler Çarşısı, Saraçlar Caddesi en hareketli yerler. Buralarda dükkân bulmak zorlaştı. Dükkân bulduğunuz vakit kirası; en ufağı 40 bin TL’den başlıyor. Daha evvel 10-15 bin TL idi. Şu anda 50 bin TL’lerin üzerinde kiralar” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Lideri Kemal Cingöz de “Çevre vilayetlerden esnaflar Edirne’de ticaret yapmak için bölgede dükkân kiralıyor yahut satın alıyorlar. Kiralar 50 ile 70 bin lira ortasına yükseldi. Satılık dükkânların fiyatları önemli halde arttı. Büyük umutlarla buraya gelen esnafın bu kiralar karşısında ayakta kalmaları kolay değil” açıklamasında bulundu.

Şehrin en işlek yeri Saraçlar’daki dükkânlar, Kapalıçarşı ve Bağdat Caddesi ile yarışıyor.

DÜKKÂNLAR ALTIN DEĞERİNDE

Saraçlar Caddesi’nde besin işi yapan Emrullah Kesin “İlk sefer bu türlü bir durum ile karşılaşıyoruz. Satışlarımız çok düzgün lakin kira fiyatları uçtu. Mevcut mal sahibimiz kiramızı 3 kat artırmamızı istiyor. Kiralık dükkân altın kıymetinde. Bilhassa Bulgar vatandaşların geldiği Saraçlar Caddesi’nde kiralar Bağdat Caddesi ile yarışır hâle geldi. Mal sahibi ‘ödemezsen çık, alıcı çok’ diyor” açıklamasında bulundu.