Borrell: Yeni bir mali kriz tetiklenebilir

Avrupa Birliği (AB) Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, son haftalarda finansal piyasalarda pay fiyatlarında süratli bir düşüş ve kripto para ünitelerinde harika bir kıymet kaybı yaşandığına işaret ederek, bu durumun, yeni bir mali krizi tetikleyebileceği ikazında bulundu.

Borrell, Rusya-Ukrayna Savaşı ve bunun global iktisada tesirleri hakkında blog yazısı yayımladı.

AB’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile yakın ekonomik bağları olduğunu anımsatan Borrell, savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını AB’nin de hissettiğini belirtti.

Borrell, savaş nedeniyle besin, güç ve en önemli emtia fiyatlarının baskısıyla enflasyonda sert bir artış yaşandığını anımsattı.

“SAVAŞ, ENFLASYON ARTIŞINI HIZLANDIRIYOR”

Enflasyonun, salgının akabinde ekonomik toparlanmanın neden olduğu artan talep ve kıymet zincirinde devam eden kesintiler sonucunda 2021 boyunca yüksek seyrettiğini anımsatan Borrell, savaşın enflasyon artışını hızlandırdığını lisana getirdi.

Josep Borrell, enflasyonun en fakirleri ve zayıfları daha fazla etkilediğini, dünya çapında eşitsizlikleri de artırdığını bildirdi.

“Son haftalarda finansal piyasalarda pay fiyatlarında süratli bir düşüş ve kripto para ünitelerinde inanılmaz bir bedel kaybı gözlemledik” diyen Borrell, bu durumun yeni bir mali krizi tetikleyebileceğine dikkati çekti.

Borrell, bu durumda memleketler arası sermayenin finans alanında yüksek riskli yatırımlardan çıkarak ABD üzere daha inançlı yerlere yöneleceğini savundu.

Kelam konusu riskin gerçekleşmeye başladığını belirten Borrell, son periyotta dolar kurunun süratle yükseldiğini, bunun para ünitesi kıymet kaybeden ülkelerde enflasyonu daha fazla beslediğini aktardı.