Boris Johnson: Finlandiya’ya hücum durumunda yardıma gideceğiz

Finlandiya hükümetinin NATO’ya mümkün üyeliği desteklediğini açıklamasının yankıları sürerken dün ülkeyi ziyaret eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson Helsinki’ye takviye iletileri verdi.

Johnson, Finlandiya ziyareti sırasında LBC radyosuna yaptığı açıklamada, “İsveç, Finlandiya, bunlar klâsik olarak tarafsız ülkeler. Rusya için hiçbir tehdit oluşturmayan ülkeler. Lakin Ukrayna’da yaşananlar… Rusya’ya muhakkak bir tehdit oluşturmuyor lakin yeniden de vahşice, nedensizce akına uğruyor” diye konuştu. Johnson, “Biz ve İsveçliler, biz ve Finlandiyalılar. Bir akın durumunda birbirimize yardıma gideceğimizi söylüyoruz” dedi.

‘PUTİN’LE OLAĞANLAŞMA YOK’

İngiltere Başbakanı, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “savaştan pişmanlık duyduğunu söz etmesi halinde memleketler arası arenada kabul edilip edilmeyeceği” ile ilgili soruya ise “Vladimir Putin için pişmanlık artık çok güç. Lakin hiçbir şey imkansız değil. Putin’le münasebetlerimizi normalleştirebileceğimizi düşünmüyorum. Yani, kısaca hayır. Yine olağanlaşma yok, Birleşik Krallık bu mevzuda çok net” tabirlerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Johnson dün İsveç’e yaptığı ziyaretin akabinde Finlandiya’ya gitmiş, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile başşehir Helsinki’de bir ortaya gelmişti. İngiltere ve Finlandiya ortasında askeri eğitim, savunma ve tatbikat üzere ögeleri kapsayan bir güvenlik mutabakatı dün imzalanmıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı da geçen ay sonu yaptığı açıklamada, Avrupa’ya Soğuk Savaş’tan bu yana birinci sefer rekor düzeyde asker gönderileceğini duyurmuştu. 8 bin kişilik askeri birliğin Estonya-Letonya hududundaki NATO tatbikatında misyon alacağı açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)