Biden imzayı attı! Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım

ABD Kongresi, Ukrayna’ya bugüne kadarki en büyük yardım paketini 19 Mayıs’ta onaylamıştı. Askeri, ekonomik ve insani yardım içeren 40 milyar dolarlık yardım paketi Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasının ardından Senato’da yapılan oylama ile 86’ya karşı 11 oyla onay aldı ve Biden’ın imzası için Beyaz Saray’a gönderildi.

BİDEN ONAYLADI

ABD Başkanı Joe Biden bugün Asya’ya yapacağı yolculuk öncesi kongrenin onayladığı yardım paketini imzaladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin Ukrayna’nın mücadelesine destek verdiği belirtildi.

GÜVENLİK YARDIMI İÇİN 6 MİLYAR DOLAR

Yardım paketi, güvenlik yardımı için 6 milyar Dolar, Ukrayna’ya gönderilen ABD ekipmanlarına ait stokları yenilemek için 8,7 milyar dolar, ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı operasyonları için 3,9 milyar dolar ve Biden’ın acil bir durumlara yanıt olarak Kongre onayı olmadan kullanacağı fona 11 milyar dolarlık harcama yetkisi veriyor.

Başkanlık Çekme Otoritesi, yönetimin ABD stoklarından askeri teçhizat ve silah göndermesine izin veriyor. Pakette ayrıca, Rusya’nın saldırıları nedeniyle ortaya çıkan küresel gıda güvensizliği ile mücadele için 5 milyar dolar ve Ukrayna’ya destek amacıyla oluşturulan ekonomik destek fonuna yaklaşık 9 milyar dolar içeriyor.

YARDIM MİKTARI 50 MİLYAR DOLARI AŞACAK

Biden’ın yardım paketini onaylamasının ardından ABD’nin Rus ordusunun saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yaptığı yardım miktarı 50 milyar doların üzerine çıkacak.