Biberiye çayının 15 yararı

Biberiye çayı aroması ve sıhhat faydaları ile mükemmel bir çaydır. Sindirimi düzgünleştirme, baş ağrılarını hafifletme, saç büyümesini hızlandırma ve yorgunlukla gayret etme üzere birçok sıhhat faydasına sahiptir.

Biberiye bitkisi antioksidan özelliğini veren flavonoid bileşikler ve fenolik asitler açısından zengindir. Biberiye çayını konutta hazırlamak kolaydır, lakin kimi ilaç çeşitleri ile etkileşime girebileceğinden dikkatli olmak gerekir.

Biberiye soğuğa çok sağlam bir bitkidir ve saksıda da yetiştirilebilir. İster saksıda ister bahçede olsun, biberiye güneşli yerleri sever. Çoklukla tüm yıl boyunca çiçek açar.

Biberiye nasıl tanınır ve kekik üzere öteki aromatik bitkilerden nasıl ayırt edilir? Çok kolaydır; biberiye, yetiştirme şartlarına bağlı olarak 1,50 m yüksekliğedir, hatta 2 m’ye kadar ulaşabilir. Kenarları hafif yuvarlak, üstte koyu yeşil ve parlak, altta beyazımsı, çok uzun dökülmeyen yaprakları sayesinde tanınır.

Biberiye çayı tarifi

Biberiye çok tesirli bir doğal uyarıcıdır. Beden detoksuna yardımcı olur, karaciğeri temizler, gerilimi azaltır, romatizmal rahatsızlıkları yatıştırır, şişkinliği, mide kramplarını yatıştırır ve ağız yaralarını hafifletir. Birçok emelle kullanılabilen çok istikametli bir bitkidir.

Biberiye çayı yapmak için bir bardak kaynar suya birkaç biberiye yaprağı ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Bu karışımdan günde bir ila üç bardak içebilirsiniz. Yüksek tansiyon ile ilgili problemleriniz varsa, bu çay önerilmez.

Biberiye çayının faydaları

Biberiye birden fazla yarara sahip aromatik bir bitkidir. Tıbbi yararları için  biberiyeyi çay olarak yahut yemekleri tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

İşte biberiye çayının 15 yararı:

Sindirimi iyileştirir

Biberiye çayı öğlen yahut akşam yemeğinden sonra alınırsa sindirim sürecini düzgünleştirmeye, mide ekşimesi ve çok gazla uğraşa yardımcı olur. Bu, karın şişkinliğini azaltırken, tokluk hissini artırır.

Doğal antibiyotiktir

Biberiye, tıbbi özelliklerinden ötürü antibiyotik tesire sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonu, kusma ve ishale neden olan Escherichia coli, Salmonella typhi, S. enteritidis ve Shigella sonei üzere bakterilere karşı tesirlidir.

İdrar söktürücü tesiri vardır

Biberiye çayı harika bir doğal idrar söktürücüdür ve diyetlerde kilo vermek ve bedende sıvı tutulmasıyla uğraş etmek için kullanılabilir. Bu çay idrar üretimini arttırır, bedeni sıvıları ve birikmiş toksinleri atması için uyarır.

Zihinsel yorgunlukla savaşır

Biberiyenin gerilimli periyotlar için harika bir yardımcı olduğu, beyin işlevi için yararları çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Buna ek olarak biberiyenin Alzheimer ile çaba ederek hafıza kaybını önleyebileceği düşünülmektedir.

Karaciğeri arındırır

Biberiye, karaciğer işlevini düzgünleştirir ve bilhassa yüksek yağlı yemekler yahut alkollü içecekler olmak üzere çok tüketimden sonra ortaya çıkan baş ağrılarını azaltır.

Diyabet denetimine yardımcı olur

Biberiye çayı ayrıyeten kandaki glikozu düşürdüğü ve insülini artırdığı için diyabetin denetim altında tutulmasına yardımcı olur.

İltihapla uğraş eder

Biberiye çayı tüketmek ayrıyeten iltihapla savaşmak, ağrıyı, şişmeyi ve rahatsızlığı gidermek için de harikadır. Dizlerdeki iltihaplanma ve hatta mide iltihabı olan gastrit ile savaşmaya yardımcı olur.

Dolaşımı iyileştirir

Biberiye, dolanım sorunları olanlar için çok yararlıdır. Kan sirkülasyonunu düzgünleştirir ve deveranı engelleyebilecek trombüs oluşumunu maniler. Bu nedenle, örneğin ameliyattan sonra bu çayı içmek mükemmel bir tekliftir.

Kanserle savaşır

Çalışmalar, biberiyenin antioksidan tesirinden ötürü tümör tesirini azaltabildiğini göstermektedir. Fakat bu bitkinin antikanser ilaçlarının üretiminde tam olarak nasıl kullanılabileceğini tam olarak belirlemek için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

Saç büyümesini hızlandırır

Tüm bunlara ek olarak, şekersiz biberiye çayı saçınızı yıkamak için kullanılabilir, zira saç tellerini güçlendirir, çok yağlılık ve kepekle gayrete yardımcı olur. Saç derisine deveranı güzelleştirdiği için saç büyümesini de takviyeler.

Osteoartrit ve eklem ağrılarını hafifletir

Biberiye, iltihap önleyici özellikleri sayesinde eklem ağrısını hafifletmek için tesirli bir ottur. Eklem ve tıpkı vakitte kas ağrısı durumunda, biberiyenin terapötik bir masaj yağı olarak bilhassa tesirli olduğu kanıtlanmıştır. Biberiye yağının ağrılı bölgeye uygulanmasının ağrıyı değerli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

Hava yollarını temizler

Hava yollarını temizlemek için biberiye kullanımı uzun yıllardır bilinmektedir ve bilhassa ilkbaharda tesirlidir. Saman nezlesine yatkınsanız bir antihistamin üzere davranır. Biberiyede bulunan rosmarinik asit (aynı vakitte adaçayı, nane ve fesleğende de bulunur) alerjik tepkinin neden olduğu iltihabı mahzurlar. Bu nedenle çeşitli çalışmalarda alerjik rinit ve konjonktivitin yatıştırılmasında da tesirli olduğu gösterilmiştir. Tıkanmış sinüsleriniz yahut bronşlarınız varsa biberiye çayını deneyebilirsiniz.

Hafızayı geliştirir

Biberiye kokusunun hafızayı ve entelektüel performansı güzelleştirdiği uzun yıllardır biliniyor. Araştırmalar, biberiye çayının bilhassa hafızayı geliştirebileceğini gösteriyor. Ayrıyeten biberiye esansiyel yağı da hafızayı güçlü bir biçimde uyarır.

Pişmiş ette kanserojen bileşikleri önler

Mangalda yapılan etlerde kanserojen bileşiklerin, yani kanser riskini artıran bileşiklerin arttığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Ete biberiye eklemek, pişirmenin başlangıcından itibaren bu bileşiklerin oluşumuna karşı çalışır. Onları büsbütün önleyemez fakat sonlar.

Stres ve anksiyeteye karşı savaşır

Araştırmalar, biberiye ve lavanta yağlarının birleşiminin gerilimin neden olduğu süratli kalp atışlarını yavaşlattığını göstermektedir. Biberiyenin gerilim ve anksiyete önleyici tesirleri doğrulanmıştır. Çalışmalar, biberiye yağının bileğe uygulanmasının, anksiyete hislerini yatıştırabileceğini gösermektedir.