Belediyedeki şantaj arbedesi istifa getirdi

Kayyumla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Bircan ile eski AKP Gençlik Kolları Lideri ve belediye çalışanı Ramazan Ekmedi, hasımlık yaşadıkları Gençlik ve Spor Daire Lideri Mehmet Kesen’e şantaj yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmışlardı. “Elimizde imajların var” denilerek şantaja uğrayan Kesen’in misyonundan istifa ederek kentten ayrıldığı öğrenildi.

Kayyumla yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcısı olarak vazife yapan Ercan Bircan, bir müddettir belediyede hasımlık yaşadığı Gençlik ve Spor Daire Lideri Mehmet Kesen’e şantaj yapması için eski AKP Gençlik Kolları Lideri ve belediye çalışanı Ramazan Ekmedi’yle anlaşmıştı.

Bilgisayar korsanlığı yaptığı tespit edilen Ekmedi, Mehmet Kesen’i telefonla arayıp, “Elimde imajların var. Vereceğim hesaba para aktarmazsan, bu manzaraları internette izlersin” diyerek şantaj yapmıştı.

ŞANTAJ DAİMA HAL ALINCA POLİSE GİTTİ

Soruşturma belgesine yansıyan bilgiye nazaran Kesen, Ekmedi’nin verdiği IBAN’a üç bin lira para gönderdi. Ekmedi bir müddet sonra tekrar daire lideri Kesen’i arayıp tekrar para talebinde bulundu. Bu durumun daima bir hal alacağını düşünen Kesen, soluğu poliste aldı.

ŞANTAJI, BİRCAN İSTEDİ 

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ekmedi sorgusunda, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Bircan’ın kendisini azmettirdiğini ileri sürerek, “Ercan Bircan bana Mehmet Kesen’i arayıp ‘Elimde görüntü imajların var’ diye şantajda bulunmamı istedi. Ben de niçin bu türlü bir şey yapmam gerektiğini sorduğumda bana, ‘Bu adam öbür memleketten daire lideri olarak gelmiş. Burada genç kızlara eşinden ayrıldığını söyleyip onların kanına giriyor, tuzağa düşürüp birlikte oluyor’ dedi. Ben de kabul edip Kesen’i aradım. Görüşmenin akabinde kendisinden para istemediğim halde Mehmet Kesen hesabıma para gönderdi” demişti.

İSTİFA EDİP KENTTEN AYRILDI

Ekmedi’nin bu sözü üzerine gözaltına alınan Bircan da çıkarıldığı mahkemece şantaj kabahatinden tutuklanmıştı. Soruşturmada mağdur sıfatı bulunan Mehmet Kesen dün istifa ederek kentten ayrıldı. Kesen’in Diyarbakır Valisi ve tıpkı vakitte Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Münir Karaloğlu’nun istifasını istemesi üzerine misyonu bıraktığı ileri sürüldü.