Baklavayı artık de un fiyatları vuracak

Yeni hasat devriyle birlikte düşen fıstık fiyatlarının baklavada satış fiyatlarını düşürmesi beklenirken un ve şeker fiyatlarındaki oynaklıkla birlikte bu beklenti hayal oldu.

Yurttaş baklavanın tadını unutmuşken fiyatların düşme ümidi de her geçen gün azalıyor. Daha evvel yüksek fıstık fiyatları sebebiyle bölümün üretimini boykot ettiği fıstıklı baklavada artık de un fiyatlarındaki artış sorun oldu. Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Lideri Mehmet Yıldırım, yeni hasatla birlikte fıstık fiyatlarının düştüğünü lakin şeker ve unda fiyat oynaklığının sürdüğünü bunun da baklava fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Su anda ortalama bir tepsi cevizli baklavanın 200-220 TL, fıstıklı baklavanın ise 250 ila 280 lira ortasında satıldığını söyleyen Yıldırım, daldaki gelişmeleri şöyle sıraladı: “Ramazan ayı içerisinde fıstıkta çok fiyat artışı oldu. Stokçular fiyatları 20 gün içerisinde 240 liradan 440 liraya çıkarmıştı. Biz o vakit bu fiyatlar kabul edilemez olduğu için reaksiyon göstermiştik. Elimizden geldiği sürece bölüme fıstıklı baklava üretmeme davetinde bulunmuştuk. Bu sonuç verdi, fiyatlarda yükseliş durdu” formunda konuştu.

 Ağustos ayında çıkacak yeni mahsüllerden ötürü fıstık fiyatlarının daha da düşeceğini lisana getiren Yıldırım, “Su anda fıstık fiyatları 440 TL’den 350 liraya kadar geriledi.

“UN FİYATLARINDA FİYATLAR YÜKSELDİ”

Fıstıktan ötürü artırım beklemediklerinin altını çizen Yıldırım,”Zammın nedeni en fazla masraf kalemimiz ve maliyete tesir eden eser olan fıstıktı. Tabi şeker fiyatlarında oynaklık devam ediyor. İthal şekerden ötürü şekerin de düşmesi konusunda bir beklentimiz var. Ama unda maalesef fiyatlar yükseldi” dedi.

Sektörel olarak un fiyatlarındaki yükselişe bir şey yapamadıklarını söyleyen Yıldırım, bu un krizinin baklavaya yansıyacağını lisana getirdi.

FISTIK YERİNE ISPANAK VE BEZELYE OLABİLİR 

Sözlerinin devamında baklavada fıstık yerine yeşil renkli sebzeler, bezelye, ıspanak üzere eserler kullanılabildiğine değinerek şunları ekledi;

Sahte fıstık olayı evvelden beri olan bir şey. 50- 60 liraya kısmen satılan baklavalarda Bezelye ve ıspanak üzere sebzelerin, yeşil rengi nedeniyle fıstık üzere kullanılıp satılabildiği görülüyor. Bunun nedeni de karlılığı arttırmak. Burada Tarım Bakanlığının daha sık denetlemeleri sonucunda bu durumun azalabileceğini düşünüyorum.”