Babacan’dan Erdoğan’a: Bayram günü söylediklerimi dikkate al

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Kurban Bayramı vesilesiyle partisinin Ankara Vilayet Teşkilatı’yla bayramlaştı. DEVA Ankara Vilayet Teşkilatı’nda düzenlenen bayramlaşma merasiminde konuşan Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Bayram günü bu söylediklerimi dikkate al. Benden ders almıyorsan memleketin düştüğü halden ders al” dedi.

Türkiye’nin hem milletlerarası piyasalar hem de kendi vatandaşları nezdinde güvenilmez olarak ilan edildiğini söyleyen Babacan şu tabirleri kullandı:

“Sayın Erdoğan’a tekrar davet yapıyorum. Bari şu bayram günü otursun, biraz tezekkür etsin. Nerede kusur yaptığını biraz düşünsün. Seçimden sonra biz düzeltip ayağa kaldıracağız ancak seçime vakit var. Seçime kadar ülke iflas ederse, temerrüde düşerse bizim işimiz zorlaşacak. Ülkeyi bugün bu halde teslim alsak 6 ayda krizi çözeriz.”

“BAYRAM GÜNÜ SÖYLEDİKLERİMİ DİKKATE AL”

“Bayram günü bu söylediklerimi dikkate al. O, ‘Kalkmış bana ders vermeye çalışıyor’ diyor. Lakin derse muhtaçlığı var. Benden ders almıyorsan memleketin düştüğü halden ders al. Merkez Bankası’nın ve TÜİK’i başına sapasağlam, dürüst, ehil bir kadroyu cet. Ondan sonra elini, ayağını çek.”

“Bizim Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili yaptığımız hazırlığı yapabilen ve çalışabilen diğeri yok. Zira bu bir deneyim işi. Bu bir birikim işi. Bu bir istişare kültürü işi. Uzlaşma ve mutabakat kültürünün sonucu.”

“Neyi teslim ettiysek hayırsız bir evlat üzere tükettiler. 190 milyar dolarlık döviz rezervini tükettiler. Merkez Bankası’nı art kapısından cayır cayır yaktılar. Ülke dövize muhtaç olunca da swap dilenmeye başladılar. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri… Daha Suudi Arabistan’dan 5 kuruş çıkmadı. Görürüz, ne kadar gelir. Havuzun tabanı delik. Ne kadar döviz bulsan o deliklerden akıp gidecek.”

“ENFLASYON YÜZDE 200’LERE VARMIŞ DURUMDA”

“TÜİK birinci 6 ay için utanmadan yüzde 78 küsur diye küsurat da vererek, kuyumca terazisinde enflasyon ölçüyormuş numarası yaparak enflasyon açıklıyor. Çarşıya pazara giden herkes görüyor ki enflasyon yüzde 200’lere varmış durumda. Enflasyonu gerçeğinden çok düşük açıklıyorlar. Gerisinden o uydurma enflasyon oranında emekliye ve memura artırım yapıyorlar. 84 milyonun gözünün içine baka baka enflasyon konusunda palavra söylüyorlar.”

“Papağan üzere tekrar ettikleri üç beş tane bahis var. Sayın Erdoğan’ Enflasyonu tek haneye düşüreceğiz’ diyor. Takılmış plak üzere dört yıldır tıpkı şeyi söylüyor. Bırak tek haneyi, bırak iki haneyi. Üç haneye çıktı. Faizler aldı başını gitti. Sahiden yazık oluyor.”

“İktidarın Türkiye’nin rastgele bir problemini çözme imkânı ve ihtimali yok. Artık geriye kalan sayılı günlerinde, iktidarda durdukları sürece nasıl daha fazla nemalanırız, nasıl daha fazla menfaat sağlarız sıkıntısına düşmüş durumdalar.”

“BAYRAMDA ÖNLEMİ ELDEN BIRAKMAYIN”

“Maske takıyorum zira Covid’in yeni bir dalgası var. Siz bu bayramda önlemi elden bırakmayın. Genelde hafif geçiyor fakat bu işin latifesi yok. Ağır geçirenler de var. Bu işi bilenlerle birkaç gündür telefon trafiği yapıyoruz. Hastanelerdeki duruma bakıyoruz. Hadiseler ikiye, üçe katlamış durumda. Tabip arkadaşlarımız kapanan ağır bakımların yavaş yavaş tekrar açılacağından bahsediyor.”