Aydınlanma bilgeleri İlhan ve Turhan Selçuk’u hasret ve minnetle andık

Ödünsüz cumhuriyet aydını, başyazarımız ve “Pencere”sinden okurlarına seslenen İlhan Selçuk, 21 Haziran 2010’da; gazetemizde “Söz Çizginin” köşesinde okurlarıyla buluşan, “Abdülcanbaz” karakterini yaratıcısı, çizerlerin duayeni Turhan Selçuk ise 11 Mart 2010’da hayatını yitirdi.

Türk basınının iki çınarı, evvelki gün, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Aydınlar Mezarlığı’ndaki gömütleri başında merasimle anıldı. Anma merasimi, hürmet duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı.

Ardından Cumhuriyet Vakfı Lideri ve gazetemiz imtiyaz sahibi Alev Coşkun, gazetemiz muharriri Mustafa Balbay, Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, Hacıbektaş Belediye Lideri Arif Yoldaş Altıok ve CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan konuşma yaptı. Konuşmaların akabinde Turhan ve İlhan Selçuk’un gömütlerine karanfil bırakıldı. Ankara CUMOK, iştirakçilere İlhan Selçuk’un “Yüzbaşı Selahattin’in Romanı” kitabını armağan etti. Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Müzesi’nin ziyaret edilmesinin akabinde merasim sona erdi.

KİMLER KATILDI?

Hacıbektaş’ta bulunan Aydınlar Mezarlığı’ndaki anma merasimine Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, Cumhuriyet Vakfı Lideri ve gazetemiz imtiyaz sahibi Alev Coşkun, muharrirlerimiz Işık Kansu, Mustafa Balbay ve Miyase İlknur, gazetemizin Genel Yayın Direktörü Arif Kızılyalın ve Ankara Temsilcisi Sertaç Eş, gazetemiz Mali ve İdari İşler Müdürü Osman Selçuk Özer, Hacıbektaş Belediye Lideri Arif Yoldaş Altıok, CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, CHP Hacıbektaş İlçe Lideri Şenol Atanur Taşdemir, Ankara Cumhuriyet Okurları (CUMOK), Mersin CUMOK ve İstanbul CUMOK’tan birtakım isimler, Hacettepe Atatürkçü Niyet Topluluğu, sanatkarlar Ali Yılmaz, Zeynep Karababa, Öykücan Yavşan, Ali Nihat Yavşan, avukat İsmail Sami Çakmak ile okurlar ve sevenleri katıldı.

CUMOK’TAN MANALI HEDİYE

Cumhuriyet gazetesinin okurlarının önceciliği ile kurulan Cumhuriyet Okurları (CUMOK) da törendeydi. Ankara CUMOK, iştirakçilere İlhan Selçuk’un “Yüzbaşı Selahattin’in Romanı” kitabını armağan etti.

GÖMÜTLERE KARANFİL BIRAKILDI

İki bedelli çınar, başyazarımız İlhan Selçuk ve çizerimiz Turhan Selçuk için Nevşehir Hacıbektaş’taki Aydınlar Mezarlığı’ndaki anma merasiminde, gömütlerine karanfil bırakıldı.

CUMHURİYET VAKFI LİDERİ ALEV COŞKUN: ‘ATATÜRKÇÜLÜKLE SOLU BİRLEŞTİRDİ’

Cumhuriyet Vakfı Lideri Alev Coşkun, iki cumhuriyetçi ve Aydınlanmacıyı sadakat ve vefayla andıklarını belirterek, “İki kardeş, Kuvayı Ulusala kökleri olan bir niyet sisteminde yetişti. Babaları, şimdi Harbiye’de okurken okulu bırakıp, Kuvayı Milliye’ye katıldı. İki evladın yetişmesinde babaları Kuvayı Ulusala, anneleri Aydınlanma açısından çok dayanak verdi. İkisi de Cumhuriyet çınarının içinde birlikte oldu. Turhan Selçuk, dünya ölçeğinde bir karikatürist olarak ortaya çıktı. Anadolu’da ufak bir kasabada, orta düzeyde bir aileden dünya ölçeğinde bir karikatürist çıktı. Onunla her an adeta ikiz kardeş üzere olan İlhan Selçuk, Aydınlanma bilgesi olarak bilhassa Cumhuriyet gazetesinde çok değerli yazılar yazdı. İlhan Selçuk, Atatürkçülükle sol kanıyı, emeğin en ulu bedel olduğu fikrini birleştiren, bu hususta Aydınlanma ideolojisini açan bir yazar” dedi.

(Alev Coşkun)

İlhan Selçuk’un, 1992’de kendisini takviyeye çağırdığını ve Cumhuriyet’te 30 yılını doldurduğunu söyleyen Coşkun, “Cumhuriyet gazetesi devam edecek” diye konuştu.

‘İLİM Mİ ŞERİAT MI?’

Hacıbektaş Veli’nin “İlimden gidilmeyen yol karanlıktır” dediğini de vurgulayan Coşkun, “Bunu söylediğinde tarih 13. yüzyıl. Ondan 700, 800 yıl sonra o Aydınlanma ideolojisinin en değerli eylemcisi, kuramcısı, ihtilallerin yapıcısı Büyük Lider, ‘Hayatta en gerçek mürşit ilimdir’ diyor. İşte bizim temel sorunumuz bu, Türkiye’nin temel sıkıntısı bu. İlim mi yoksa başımızı zincirleyen şeriat prensipleri mi? İlhan Selçuk’un çok değerli bir noktası da Atatürk’ün ‘Hayatta en gerçek mürşit ilimdir’ fikrini en âlâ biçimde Atatürkçülükle, Türk gelişmesiyle birleştirmesi ve formüle etmesidir” tabirlerini kullandı.

İlhan Selçuk’un yazılarından kimi alıntılar yapan Coşkun, “Beş cümleyle Aydınlanma ihtilallerini, Atatürk’ün niyetini bu kadar hoş açıklayabilen öteki bir şey görmedim. İlhan Selçuk, Uğur Mumcu, Oktay Akbal, Özdemir İnce, Mustafa Balbay, Işık Kansu, Zülâl Kalkandelen ne diyor? Akla dayanan toplumların yol göstericiliğini yapıyorlar. Akla dayanan idare sistemlerinde, özeleştiri vardır. İlhan Selçuk diyor ki ‘Kemalizm’in özü, aklın inançtan, bilimin dinden bağımsızlaşmasıdır’, ‘Mustafa Kemal, sorgulayamayan bireyleri ve kurumları yıkarak cumhuriyeti kurdu’. 2022’de de böyleleri var. Aydınlanma Kemalizm’in Türkçesi’dir” dedi.

MUSTAFA BALBAY: ‘İLHAN SELÇUK, BİZİM KUTUP YILDIZIMIZ’

Gazetemiz müellifi Mustafa Balbay da İlhan Selçuk’u “kutup yıldızı” ve “pusula” olarak nitelendirdi.

(Mustafa Balbay)

Balbay, şunları söyledi:

“Kutup yıldızı bazen bulutların gerisinde kalabilir lakin hiçbir vakit gerçeği, doğruyu göstermekten vazgeçmez. İlhan Selçuk bu topraklarda Aydınlanmaya inanmış, hiçbir vakit pes etmemiş bir muharrir, düşünür, gazeteciydi. İlhan Selçuk hiç kaybetmedi zira insan sırf kendine ‘Kaybettim’ dediğinde kaybeder, öbür türlü gayrete devam eder. Bir yazısında, ‘İnsan, gökyüzünde yıldızları görünce oraya gitmek ister’ der. İnsanın ufku daima daha ileriyedir.” Balbay, “İlhan Selçuk, global bakabilen, lokal düşünebilen bu toprakların aydınıydı. Bu toprakları terk etmeyi hiç düşünmedi. Ergenekon için ‘Bu taarruz yargı ve orduyadır’ dedi, o denli de çıktı. Bana, Silivri’ye, gönderdiği mektup bir cümleydi: ‘Yaşamasını bilen her yerde yaşar.’ Mahpus günlerinde bir gün özgürlüğün geleceğine inandık, geldiğinde bizi sevenlere ‘Biz sizi yola baktırdık lakin yere baktırmadık diyelim’ diye düşündük. Bugün de gayretimiz İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un gayretidir. İlhan Selçuk’a, Turhan Selçuk’a, Uğur Mumcu’ya olan borcumuzu lakin onların özledikleri Türkiye’yi gerçekleştirerek ödeyebiliriz. Bu borcu ödeyeceğiz. Bugün de Cumhuriyet gazetesi, Alev Coşkun ağabeyliğinde, başkanlığında, idaresinde yoluna devam ediyor. Ne olursa olsun bütün ataklara karşın rotasını bir milim bile şaşırmadan, Türkiye’nin aydınlık geleceği için uğraş ediyor” diye konuştu.

ASLI SELÇUK: ‘VATANSEVER, GÖZÜPEKLERDİ’

Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, konuşmasında, İlhan ve Turhan Selçuk’un bıraktığı izlerin silinemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

(Aslı Selçuk)

FARUK SARIASLAN: ‘ANADOLU’YU YEŞERTECEĞİZ’

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’un, Türk Aydınlanmasının önde gelen isimlerinden olduğuna işaret ederek, “Mezarlarının burada olması tesadüf değil. Türk aydınlanması 1300’lü yıllarda Hacıbektaş Veli’nin attığı tohumlarla yeşerdi. Tohumlar serpildi, fidan oldu, ağaç oldu, çınar oldu, Türkiye’nin her yerine yayıldı. Avrupa İnsan Hakları Kontratı, 1300 yıl evvel burada söylendi. Bayan hakları burada söylendi. Müsamaha burada yaşanmaya başladı. Vakit zaman her ülke ve toplumda, bulut esebilir, karanlık olabilir lakin Aydınlanmanın önüne geçmeye kimsenin gücü yetmez. Günümüzde çöl rüzgârlarından esen, aydınlığın üzerini kapatmaya çalışan kumlar olsa da Türk halkı, Atatürkçüler, devrimciler olarak bu fırtınanın üstünden geleceğiz. Anadolu’yu tekrar yeşerteceğiz” tabirlerini kullandı.

(Faruk Sarıaslan)

ARİF YOLDAŞ ALTIOK: ‘BİZİM İÇİN ONUR VE GURUR’

Anma merasiminde konuşan Hacıbektaş Belediye Lideri Arif Yoldaş Altıok, “Bu büyük ve değerli muharrir ve çizerlerimizin, Hacıbektaş’ı yurt edinmek istemeleri, ebedi istirahatlerini burada devam ettirmek istemeleri bizim için çok büyük onur, gurur ve sorumluluk. Bu sorumlulukla cumhuriyetimize, Atatürk prensip ve inkılaplarına, Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, Hünkâr Hacıbektaş Veli’nin izinde hizmet etmeye, onları anmaya ve anlamaya, gelecek jenerasyonlara daha uygun anlatabilmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. İnşallah, cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023’te, ülkenin hasret çektiği, susadığı cumhuriyet kıymetlerine, Atatürk unsur ve inkılaplarına, kıymetlerine kavuşacağımıza inanıyorum, çabanın kelamını veriyorum” dedi.

(Arif Yoldaş Altıok)