Avrupa’da sıhhat hizmetlerindeki yolsuzluk dikkat çekiyor

Sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen Avrupalılar, rüşvet talepleriyle karşı karşıya kalıyor.

Kıtada bu vahim tablonun, gün geçtikçe arttığı belirtiliyor.

Avrupa’da çarpıcı tablo

İngiltere merkezli The Economist mecmuasında Imperial College London’daki araştırmacılar, çarpıcı gerçeği gözler önüne serdi.

AB’nin anket kuruluşu Eurobarometer tarafından 2013, 2017 ve 2019’da yapılan kamuoyu yoklamalarına dayanarak yayınlanan çalışmanın sonuçları paylaşıldı.

Sağlık sisteminde yolsuzluk artıyor

İngiltere AB’den ayrılmadan evvel yapılan ankette 28 üye ülkeden 27 binden fazla şahsa, evvelki yıl tedavi olabilmek için hemşirelere, hekimlere yahut hastanelere rüşvet vermelerinin istenip istenmediği soruldu.

Buna nazaran, Avrupa’daki sıhhat hizmetlerindeki aksaklıklar nedeniyle yolsuzluk oranları giderek büyüyor.

Kötü sıhhat politikası

Gerekçe olarak koronavirüs salgını gösterilse de durumun salgından evvel de çok farklı olmadığı, kıtanın büyük kısmında bekleyen hasta sayısının giderek arttığı söz ediliyor.

Bu nedenle durumunun asıl nedeninin sıhhat siyasetinin makûs yönetilmesi, hizmetler üzerinde kâfi kontrol ve nezaretin yapılmaması olduğu aktarılıyor.

“Bizden gayriresmi ödeme yapmamızı istiyorlar”

Avrupalıların neredeyse yüzde 4’ü, kendilerinden gayriresmi bir ödeme yapmalarının istendiğini söyledi. Bu, 2013’ten bu yana yaklaşık yüzde 14’lük bir artışa tekabül ediyor.

Doğu Avrupa’da düşüş var

Rüşvetin her vakit en yüksek seviyede olduğu Doğu Avrupa’da 2019’da nüfusun yüzde 5,5’inden gayriresmi ödeme yapması istendi.

Ancak bu ülkelerde bu türlü ödemeler için talepler 2013’ten bu yana yaklaşık yüzde 8 düştü ve en büyük düşüşler Litvanya, Romanya ve Slovakya’da kaydedildi.

Endişe verici eğilim ise daha batıda gözlemlendi. Almanya dışındaki her ülke 2013 ile 2019 ortasında artış rapor etti.

“Ameliyat olmak için 123 gün bekliyorlar”

AA’nın haberine nazaran, İngiltere’de 2019’dan bu yana yüzde 50’den fazla artışla 6,5 milyondan fazla kişi tedavi için bekleme listesinde.

İspanya’daki hastalar ameliyat olmak için ortalama 123 gün bekliyor. Bu son 18 yılın en yüksek düzeyine denk geliyor.

Sağlık çalışanlarından rüşvet baskısı

Avusturya, 2019’da Avrupa ülkeleri içinde en yüksek rüşvet oranına sahipti. Dokuz şahıstan birinden fazlası, rüşvet vermek konusunda sıhhat profesyonelleri tarafından baskı gördü.

Belçika, Almanya ve Lüksemburg’da yüzde 5’in üzerinde oranlar kaydedildi.