Arçelik’ten 220 milyon euroluk Rusya adımı

Arçelik AŞ’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC şirketlerinin paylarının alımı için Whirlpool EMEA S.p.A. ile kontrat imzalanması duyuruldu.

Açıklamada, Arçelik AŞ tarafından Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan’da faaliyet gösteren Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC paylarının tamamının alımı için Whirlpool EMEA S.p.A. ile pay satın alma mukavelesi imzalandığı belirtildi.

220 MİLYON EUROLUK RUSYA HAMLESİ

İşlemin tamamlanmasının, kontratta yer alan yasal müsaadelerin alınması ile devam eden incelemelerde kıymetli olumsuz tesiri olabilecek bir bahsin gündeme gelmemesi dahil kapanış şartlarına bağlı olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kapanış günü prestijiyle Arçelik, Indesit JSC ve Whirlpool LLC şirketlerinin hisselerinin tamamına direkt, bunların yüzde 100 oranında bağlı iştiraki olan Whirlpool Kazakhstan LLP hisselerine ise dolaylı olarak sahip olacaktır. Satın alıma bahis şirketlerin Lipetsk’de soğutucu ile çamaşır makinesi üretimi yapılan toplamda 2,8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2 bin 500 çalışanı bulunmaktadır. Satın alım bedeli, kapanış bilançosundaki maddi duran varlıklar, net işletme sermayesi üzere büyüklüklere dayalı olarak belirlenen üst sonu aşmayacak olup şirketlerin mevcut finansal bilgileri temel alındığında ilgili üst hudut yaklaşık 220 milyon euro olarak kestirim edilmektedir.

Satın alım bedeli, kapanışı takip eden 10 yıl mühletle yıllık olarak hesaplanacaktır. Yıllık ödemeye temel fiyatlar performansa bağlı olarak ve makul yükümlülüklerin düşülmesi ile hesaplanacak, yasal müsaadeler ile onaylara bağlı olmak üzere dağıtılabilir kaynakların bulunması ve yasal pürüzlerin bulunmaması üzere şartlara tabi olarak tahakkuk ederek ödenecektir. 10’uncu yıl prestijiyle hesaplanan ama şimdi şartların sağlanamaması nedeniyle tahakkuk etmemiş pay alım bedeli, bu meblağla hudutlu olmak üzere ek 5 yıl müddette şartların oluşması halinde tahakkuk ederek ödenecektir.”

Açıklamada, devralınan şirketler ile birlikte transfer olacak “Stinol” markasına ek olarak, “Indesit” ve “Hotpoint” kümesi markalarının da devralınan şirketler tarafından Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan’da kullanılacağı, ilgili mukavelelerin kapanışta imzalanmasının öngörüldüğü bildirildi.