Araç sahipleri dikkat: Sürat sonu uygulaması bugün başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, geçtiğimiz günlerde 81 vilayet valiliğine, otoyollardaki araba sürat sonuna ait yazı gönderilmişti.

Yazıda, Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50’nci unsuru hatırlatılarak, motorlu araçların cins ve kullanma hedeflerine nazaran sürülebileceği en çok ve en az sürat sonları, şehirlerarası çift istikametli kara yollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat suratı geçmemek üzere yönetmelikle belirlendiği tabir edilmişti.

UYGULAMA BUGÜN BAŞLIYOR

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da uygun görüşü alınarak, arabalar için otoyollarda yeni sürat sonları belirlendi.

Bugün başlayacak uygulama ile Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kısmı, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir bölümü ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının 120 kilometre/saat olan sürat hududu 10 kilometre/saat artırılarak 130 kilometre/saate çıkarıldı.

YENİ OTOYOLLARDA SÜRAT HUDUDU 140 KİLOMETRE/SAAT OLACAK

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı kısmı, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan sürat sonu 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarıldı.

Ayrıca üretimi devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollarda da 140 kilometre/saat sonu geçerli olacak.

Uygulama kapsamında otoyolların yol standartları dikkate alınırken, otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalar da tamamlandı.