Alman devlet televizyonundan güç tasarrufu tüyoları

Rusya-Ukrayna savaşının global tesirleri gün geçtikçe artıyor…

Savaşla birlikte Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya’nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle güç krizi patlak verdi.

Avrupa ülkeleri Rus gücüne bağımlılıklarından kurtulmaya çabalasalar da kısa müddette bu mümkün görünmüyor.

Buna karşılık ise Rusya, Avrupa kıtasına giden boru sınırlarını yavaş yavaş kısmaya başladı.

Enerji krizinden çıkış yolu: Tasarruf

Enerji krizinden en az biçimde etkilenmek için gayret harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler yaratmanın yanında, tasarruf davetleri ile de krizden çıkma yolu izleniyor.

Bu akapsamda Almanya krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf davetlerini yinelemeye devam ediyor.

Otomobille sürat yapmaktan duş almaya, tv kullanımından ömür ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor.

“Soğuk su ile süratli duş alın”

Bu tekliflerin en çarpıcı örnekleri ise duşta tasarruf.

Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir sefer duş aldığı ve duş müddetlerinin ortalama sekiz ila on iki dakika ortasında değiştiği bilgisi verilirken bu mühletin düşürülmesi daveti yapılıyor.

Bunun yanında su ısıtmak için güç tüketiminin önemli bir boyutta olduğu ve mühletin yanında su sıcaklığının da düşürülmesi gerektiğine, akıllı duş başlıklarının kullanımı ile daha verimli tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

“Yeni kuşak tasarruflu aletler kullanın”

Evin farklı alanlarında elektrikten de tasarruf yapılabileceğine vurgu yapılan yayınlarda, elektrik tüketiminin dörtte birinden fazlası, televizyonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzere bilgi teknolojilerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu kapsamda teknolojik aletlerin güç tasarrufu modunda kullanılmaları tavsiye ediliyor.

Yeni jenerasyon teknolojik mesken aletlerinin güç tasarrufu konusunda daha verimli olduğu belirtilerek tüketicilerin bu eserleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

“Çamaşırları soğuk suda yıkayın, kurutma makinesi kullanmayın”

Kullanılmayan aletlerin fişinin çekilmesi, yıkama sonrasında kurutmanın makine yerine doğal yollarla yapılması, çamaşırların düşük sıcaklıklarda yıkanması üzere daha birçok ikaz bu yayınlarda halka ulaştırılıyor.