Akşener’in Antalya mitingi: Kıran kırana bir seçim

ANTALYA – 14 Mayıs seçimlerinde Antalya ittifakların mücadelesinin en çekişmeli olacağı illerden biri olarak görülüyor. Bununla birlikte bölgede her üç cephede de siyasi gelişmelere giderek artan bir ilgi var. Bu ilgi, Millet İttifakı partilerinden İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener ve ittifakın seçimleri kazanması durumunda cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilecek olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu akşamki Antalya mitingine yansıdı. Akşener ve Yavaş, Kepez miting alanında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile çıktıkları sahneden Antalyalıları birlikte selamladı.

Kalabalığın coşkusu, miting alanına yansıdı. Sık sık “Antalya tarih yazacak” ve “Sinan Ateş’in hesabını soracağız” tezahüratlarının yükseldiği meydanda, miting öncesi sahneden İYİ Parti seçim müzikleri çalındı. Genç, yaşlı, çocuk her yaştan Antalyalının ve pankartlarıyla doldurduğu kent meydanında, Akşener ve Yavaş’ı yaklaşık 13 bin kişi izledi. Kalabalığın içinde “Meral Mommy” yazılı dövizler ve 30 Aralık’ta Ankara’da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in fotoğrafının olduğu pankartlar dikkat çekti.

CHP’DEN YOĞUN DESTEK

İYİ Parti’nin mitingine CHP’lilerin de yoğun katılımla destek verdikleri, parti örgütlenmesinde görev alan birçok ismin miting meydanında olduğu görüldü. Depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan kalabalık, ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Miting boyunca yapılan konuşmalarda, sık sık ‘terörle mücadele’ vurgusuna yer verilirken, AK Parti’nin PKK ve Abdullah Öcalan’la ilgili söylem ve uygulamaları da eleştirildi.

KADINLARA KIRMIZI KARANFİL

Kepez miting alanında yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Alanın çevresinde pek çok noktada güvenlik ekiplerinin görev yaptığı ve mitinge katılanların çok sayıda güvenlik bariyerinden geçerek alana giriş yaptığı görüldü. Sahneden yapılan bir anonsla alandakiler mitingden sonra meydanın yanındaki futbol sahasında planlanan iftar yemeğine davet edildi. Miting sırasında da alandaki kadınlara kırmızı karanfil dağıtıldı.

‘ANKARA’DAN ABİM GELMİŞ’

Mitingde söz alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Akşener’e ‘ablam’ diye seslenirken, Yavaş’tan bahsederken de “Ankara’dan abim gelmiş” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Muhittin Böcek’e benzer jestlerle yanıt verdikten sonra “güneyin incisi” sözleriyle tanımladığı Antalya’da yaşayanlara övgüyle seslendi.

‘YUHALAMAYIN…’

Meral Akşener’in, Antalya’daki kiralar ve göçmen nüfustaki artışa ilişkin sözleri katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı. AK Parti ile ilgili eleştirileri sırasında kalabalıktan ‘yuh’ seslerinin duyulması üzerine Akşener, “Yuhlamayın ben onlara gereken cevabı veriyorum, sinirini laçka ediyorum” dedi. Akşener’in “Be manyaklar insan hem FETÖ’cü hem kafir hem PKK destekçisi hem de faili meçhulcü olabilir mi?” sözleri gülüşmelere neden olurken, alandan gelen “Sinan Ateş’in hesabını soracağız” tezahüratı üzerine ise Akşener, suikastın hesabını sorma sözü verdi.

KIRAN KIRANA BİR SEÇİM

2018 Genel Seçimleri’nde Meclis’e 16 milletvekili gönderen Antalya’da 4 bin 998 sandıkta 1 milyon 681 bin 336 seçmen oy kullanmıştı. Kentte, Millet İttifakı oyların yüzde 47’sini, Cumhur İttifakı ise yüzde 45,1’ini almıştı. Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, 14 Mayıs seçimlerinde, Antalya’da 5 bin 580 sandıkta 1 milyon 904 bin 636 seçmen oy kullanacak. Bu kez Meclis’e öncekinden bir fazla yani 17 milletvekili gönderecek olan şehirde, partilere çıkaracakları her bir milletvekili için 100 binin üzerinde oy gerekecek. Antalya’da 14 Mayıs seçimlerinin, tıpkı 2018’deki gibi kıran kırana geçmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir