AKP’li Efkan Ala’dan ‘kaçış planı’ açıklaması: ‘Yanlış bir şey yaparsanız maliyetini 85 milyon öder’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmaya hazırlandığı, bu kapsamda TÜRGEV ve Ensar Vakfı aracılığıyla ABD’ye para transferi yaptığı argümanına AKP Genel Lider Yardımcısı Efkan Ala’dan da bir karşılık geldi.

Efkan Ala, Yıldırım Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan 48 dönümlük Balaban Mesire Alanı’nın açılışında konuşan AKP Genel Lider Yardımcısı Ala, “Herhangi bir ülkeden Türkiye’ye bakan insan, Türkiye’de bu işler olurken, Türkiye’nin ikinci büyük partisinin genel lideri Türkiye’nin cumhurbaşkanına, bu kadar badire atlatmış cumhurbaşkanına, bu kadar işi başarmış bir takımın başkanına ve ülkenin Türkiye Cumhuriyeti’nin 85 milyonun cumhurbaşkanına kaçacak yol ve gerisinden iki ülke ortasındaki sivil toplum örgütlerinin birbirine yaptığı yardımları münasebet gösteriyoruz. Arkadaşlar bir ülkenin cumhurbaşkanına ’kaçacak’ demek, o ülkeye suikast düzenlemektir. Bu türlü bir şey olabilir mi?” dedi.

Efkan Ala, “Ne demektir yani bir ülkenin cumhurbaşkanı ’yurtdışına kaçacak’ demek, o ülkede çöküntü demek. Düşünün 15 Temmuz’da kaçmamış, 17-25’te kaçmamış, muhtıra verilmiş kaçmamış, darbe teşebbüsü olmuş kaçmamış. Kardeşim bundan büyük ne açıklayabileceksin ki bu kişi yurtdışına kaçacak? Bu nasıl bir ahlaksızlıktır. Bu ülkeye nasıl bir suikasttir. Bu nasıl ülkeyi hançerlemektir?” sözlerini kullandı.

Ala, “Herkes önemli olmalıdır. Tiyatro oynatmıyoruz. Biz sanatkarları izleriz, hürmet duyarız ancak siyaset alanı her bir cümlenin getirisinin ya da maliyetinin 85 milyona mal olduğu bir alandır. Yanlış bir şey söylerseniz bilin ki bunun maliyetini 85 milyon öder. Yanlış bir şey yaparsanız bilin ki bunun maliyetini 85 milyon öder. Hakikat bir cümle kurarsanız bunun getirisini 85 milyon paylaşır, hakikat bir iş yaparsanız onun getirisini bütün millet paylaşır. Onun için kıymetli kardeşlerim iş bilmiyor kelam bilmiyorsanız lütfen biraz ciddiyet diyorum, biraz ciddiyet” diye konuştu.