Akaryakıt artırımları hayat tertibini alt üst etti: 10 araç sahibinden 9’u aracı yokmuş üzere davranıyor!

Ipsos, akaryakıt fiyatlarına gelen artırımların akabinde araç sahiplerinin kullanım eğilimlerini inceledi.

Geçmişe göre bugünkü kullanma durumları, araçları ile işe gitme, alı verişe gitme yahut hafta sonu gezmeye gitme davranışları, niyetlerine yönelik yapılan araştırmada mercek altına alındı.

Bu hususlarda tasarruf teknikleri neler, akaryakıt alımlarına nasıl yansıyor, araç sahipleri, aracını satmayı düşünenler, satıp yenisini almayı düşünenler, bireylerin tüm bu konularda nasıl bir fikre sahip oldukları konularında söz, tavır ve davranışları incelendi.

18 yaş üstü temsili 800 birey ile online anket sistemi ile yapılan araştırma şu sonuçları ortaya çıkardı:

HER 10 ARAÇ SAHİBİNDEN 9’U ARAÇLARINI DAHA AZ KULLANIYOR

Akaryakıta gelen artırımlarla birlikte araç sahipleri araçlarını daha az kullanma eğiliminde olduğu izleniyor. Bugün araç sahiplerinin yüzde 91’i araçlarını daha az kullandığını belirtirken yalnızca her zamanki üzere kullanmaya devam ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 8.

ARAÇ SAHİPLERİ GEREKMEDİKÇE ARÇALRINI KULLANMIYOR

Araç sahiplerinin yüzde 87’si daha evvel istediği vakit aracını kullandığını lakin artık gerekli olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile artık hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen araç sahiplerinin oranı yüzde 76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin oranı yüzde 69. 

ÇALIŞANLAR İŞE OTOMOBİL İLE GİTMEKTENSE TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİYOR

Araç sahibi çalışanların yüzde 71’i kendi araçları ile işe gitmektense toplu taşımayı tercih etmeye başlamış. Öteki bir tasarruf tekniği olarak da yakın etrafta oturan arkadaşlar ile birlikte araç ile işe gitmek ve masrafları paylaşma tekniği tercih ediliyor.

AKARYAKIT ALIMINDA DA ARAÇ SAHİPLERİ DAHA TASARRUFLU DAVRANIYOR

Araç sahipleri araçlarını daha az kullanmanın yanısıra akaryakıt alımında da daha dikkatli davranıyor. Her 100 araç sahibinden 9’u eskisine nazaran daha az ölçüde akaryakıt almakta. Araç sahiplerinin yüzde 51’i daha evvel araçlarının deposunu tam doldururken bugün gerektiği kadar aldığını, yüzde 39’u hiçbir vakit deposunu tam doldurmadığını ancak artık eskisine nazaran daha az akaryakıt aldığını söylüyor.

HER 10 ARAÇ SAHİBİNDEN 3’Ü ARACINI SATMA VE YERİNE YENİSİNİ ALMAMA EĞİLİMİNDE

Araç sahiplerinin yüzde 60’ı aracını satmayı düşünmezken, yüzde 12’si aracını satıp yerine yenisini almayı istiyor. Öbür taraftan araç sahiplerinin yüzde 28’i araçlarını satıp yerine de yenisini almamayı düşünüyor. 

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar GEDİK datalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Ulaştırma harcama kümesi için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık enflasyon yüzde 123.4. Ve bu harcama kategorisi enflasyonun en doludizgin ilerlediği kategori. Hiç kuşkusuz bunun altında yatan kıymetli nedenlerden biri akaryakıt fiyatlarındaki artış. Bu ortada, akaryakıt fiyatlarındaki artışın nakliye maliyetlerini de yükselterek başka kategorileri de olumsuz etkilediğini söylemek gerekli. Fakat elbette ulaştırma harcamaları direkt etkileniyor. Bu durumun araç sahiplerine nasıl yansıdığına bakmaya çalıştık.