Adalet Bakanı Bozdağ’dan avukat fiyatlarıyla ilgili açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV canlı yayınında Funda Görey’in gündeme ait sorularını yanıtladı.

AVUKAT FİYATLARI GÜNCELLENECEK Mİ?

Avukatların, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) mecburî müdafilik fiyat tarifesinin artırılması talebiyle yaptıkları hareketi kıymetlendiren Bakan Bozdağ, avukatların hak ve hukuklarının korunmasının birinci görevi olduğunu, avukatlarla ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isimli yıl açılış merasiminde, Avukatlık Kanunu’nun tekrar düzenleneceğini, savunma hakkını güçlendireceklerini, türel himaye sigortasını yine gündeme geçireceklerini ve isimli yardımları yeni bir anlayışla ele alacaklarını söylediğini anımsattı.

Bu mevzuda çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Bozdağ, bunlarla ilgili bilim komitelerinin da oluşturulduğunu bildirdi.

Avukatlarla ilgili taban fiyat tarifesinin her yıl yayımlandığını anımsatan Bozdağ, avukatların ve Barolar Birliğinin beklentilerinin üzerinde bir fiyat tarifesinin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

CMK’ya nazaran görevlendirilen avukatlara yapılacak fiyat tarifesinin ise mevzuat gereği aralık ayında hazırlandığını ve her yıl 1 Ocak prestijiyle yürürlüğe girdiğini anlatan Bozdağ, “Mevzuat müsaade vermiş olsa biz onu eylülde taban fiyat tarifesiyle birlikte yayımlayacaktık fakat müsaade vermediği için yayımlayamadık. Onun için biz mevzuata muhalif bir Adalet Bakanı olarak adım atamayız” dedi.

Bekir Bozdağ, mevzuat müsaade vermesine karşın Adalet Bakanlığı’nın bu adımı atmaması halinde barolara bu hususta hak vereceğini vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunu bile bile 81 baro imza atıp bildiri yayımlıyor. Mevzuat, bizim açıklamalarımız ortadayken, bu hususta düzenleme yapacağımızı ve güzelleştirmeyi sağlayacağımızı açık açık beyan etmişken, vakti gelmeden evvel de bunu bizim yapmamız mümkün değilken, kalkıp güya yarın yapılması mümkün de yapmıyormuşuz üzere aksiyon kararı alıp hem bakanlığı hem hükümeti töhmet altında bırakıp vatandaşları mağdur etmek, yeterli niyetli bir yaklaşım mutlaka değil.”

Artış oranının ne kadar olacağına ait soru üzerine Bozdağ, oransal bir sayı vermeyi yanlışsız görmediğini belirtti. Bütün fiyat artışlarını gözeteceklerini, Avukatlık Taban Fiyat Tarifesi’nde de yüzde yüzün üzerinde artış yaptıklarını aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

“Siyasi bir gayrete baroları lütfen alet etmeyin. AK Parti aykırısı olabilirsin. Lütfen lakin buna baroyu alet etmeden yap. Şayet siyaset yapmak istiyorsanız çıkarsınız bir partiye üye olursunuz, zati avukatların siyaset yapmasına mani yok. Gidersiniz yaparsınız lakin ‘Ben avukatların hakkını koruyorum’ diyerek avukatları siyasi çabada bir taraf haline getirmeyi biz kabul edemeyiz. Bu haksız bir durumdur, reddediyoruz.”

YURT DIŞINDAN İADESİ İSTENENLER

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Bulgaristan ve Arnavutluk’tan iadesini beklediği, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından emekli albay Mustafa Levent Göktaş ile Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile ilgili iade süreçlerine ait de bilgi verdi.

Adalet Bakanlığı’nın iade taleplerinin, ilgili ülkelere gönderildiğini hatırlatan Bozdağ, “Artık bundan sonraki basamak, bu iki ülkedeki isimli ve idari makamların kıymetlendirme ve kararına nazaran şekillenecektir. Evraklar şu anda Bulgaristan’a da Arnavutluk’a da ulaştı. Her iki tarafta da değerlendirmeler devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Azami 40 gün içerisinde tamamlanması gereken sürecin takip edildiğini bildiren Bozdağ, “Umarız, Türkiye’nin iade talepleri olumlu yanıt bulur ve aramızdaki mutabakatlara ve milletlerarası hukuka nazaran bu iadeler gerçekleşir” kelamlarını sarf etti.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Bir öbür soru üzerine, terörle gayrette Türkiye’ye takviye verilmesi kaidesiyle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine onay verileceğini anımsatan Bozdağ, her iki ülkede de hem FETÖ’ye hem de PKK’ya en üst seviyede dayanağın devam ettiğini vurguladı.

TUTUKLU OLAN HDP’Lİ AYSEL TUĞLUK’UN SIHHAT DURUMU

Cezaevinde bulunan HDP’li Aysel Tuğluk’un sıhhat durumuyla ilgili sürecin sorulması üzerine ise Bozdağ, Tuğluk’un sıhhat durumuyla ilgili yarın tekrar kıymetlendirme yapılacağını, çıkacak kararın, kurumun takdirinde olduğunu söyledi.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNDE YARGITAY’A İÇTİHAT ÇAĞRISI

Haksız tahrik indirimi konusuna da değinen Bozdağ, bu bahsin, yargılamanın takdirine bağlı olduğunu ve belgedeki kanıtlara nazaran karar verildiğini vurguladı. Yargıtayın bu mevzuda vereceği kararların ve yine içtihat ortaya koymasının değerine işaret eden Bakan Bozdağ, “Burada Yargıtayın yol göstericiliği, sorunu yasal düzenlemeyle çözmenin ötesinde, daha yararlı bir halde çözecektir.” diye konuştu. Bozdağ, bununla ilgili bakanlıkta da bir hazırlığın bulunduğunu ve kamuoyunun tartışmasına sunacaklarını lisana getirdi.

TARTIŞILAN YARGI KARARLARI

Tartışılan yargı kararları kapsamında Yargıçlar ve Savcılar Heyeti’nin (HSK) yaptığı hakim, savcı atamalarına değinen Bozdağ, HSK’nın liyakati temel alarak atama yaptığını aktardı.

Bekir Bozdağ, kamuoyunda bir tutuklama kararı üzerine, belgedeki kanıta bakılmadan, siyasi taraftarlığa nazaran yorumlar yapıldığını söz etti.

“BENİM İŞİM MAHKEMENİN NASIL KARAR VERECEĞİNE KARIŞMAK DEĞİL”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, iktidara gelmesi halinde birtakım tutukluları hür bırakacağını söylediğini belirten Bozdağ, şunları paylaştı:

“Bir yandan yargı bağımsızlığı diyorlar, bir yandan mahkemeyi tasfiye edip kendini mahkeme yerine koyuyor. Öte yandan da bizi eleştiriyorlar, ‘niye sessiz kalıyorsun’ diye. Benim işim mahkemenin nasıl karar vereceğine karışmak değil ki? Hukukla ilgili siyasetlerin oluşturulması ve varsa problemler onların çözülmesi olarak çalışmaktır. Yargı kendi seyri içerisinde çalışacaktır, işleyecektir. Bırakın yargı kendi seyri içerisinde işlesin.

”HERKES HAKİMLİĞE, SAVCILIĞA LÜTFEN SOYUNMASIN”

Herkes hakimliğe, savcılığa lütfen soyunmasın. Yargı yanlış karar verebilir mi, verebilir. Lakin bunu düzeltecek sistemler var. Bu süreçleri işletmek yanlışsız olandır. Hakim, savcılarımıza büyük bir haksızlık yapılıyor.”

Tutuklama kuruluşunun birtakım evraklarda gerçek uygulanıp uygulanmadığına ait soruya karşılık Bozdağ, mahkemenin verdiği kararın sonuçlarına uyulması ve sonuçların uygulanması gerektiğini söz ederek, kararlara ait itiraz sürecinin işlediğini anımsattı.

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

Adalet Bakanı Bozdağ, altılı masada HDP’nin de bulunduğu tartışmasına ait bir soru üzerine ise cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak için yüzde 50’nin üzerinde oy alınması gerektiğini ve evvelki seçimlerde adayların aldığı oyları hatırlattı. Bozdağ, şunları kaydetti:

“Herkes şunu görüyor, HDP seçmenin oyu olmadan Millet İttifakı’nın, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimali milyonda bir, var mı yok mu? Diyor ki ‘Ben istemiyorum, ortak değiliz’. HDP seçmeni oy vermeseydi İstanbul, Ankara, Mersin, Adana’yı alırlar mıydı, alamazlar mıydı? Belediye seçimlerinde bunu gördük. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanma iddiasındalarsa HDP olmadan bunu nasıl yapacaklarını kamuoyuna açıklamaları lazım. Açık bir ittifak var.”

“GİZLİ ORTAK HDP” TARTIŞMASI

HDP’nin altılı masanın zımnî değil, açıktan ortağı olduğunu söyleyen Bozdağ, “HDP seçmeninin oyu olmadan bırakın kazanmayı, yüzde 50’ye yaklaşan oy alabilirler mi? Oylar ortada. Herkes biliyor ki HDP, buranın bâtın değil, aşikar ortağı. Ne kadar gizlerlerse gizlesinler. Şayet öyleyse kamuoyunda çıkıp, ‘HDP’lilerin oyunu istemiyorum, HDP’nin takviyesini istemiyoruz’ diye söyleyeceksin. Masada oturmuyor lakin masada oturan hepsinin ayarını bozuyor” değerlendirmesinde bulundu.

“KHK’LARIN MAĞDUR ETTİĞİ KİMSE YOK”

Bozdağ, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, KHK’lıların vazifeye iade edileceği tarafındaki kelamlarının hatırlatılmasına karşılık da AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın aleyhine olan ne varsa siyaset materyali haline getirildiğini belirtti. FETÖ’yle uğraşın devlet uğraşı olduğunu ve hala sürdüğünü söyleyen Bozdağ, “KHK’lılarla ilgili konuşurken gerçek bir cümle de kurmuyorlar. Ortada KHK’ların mağdur ettiği kimse yok. Birisi bir mağduriyetten bahsediyorsa FETÖ bunların bu hale gelmesine neden oldu” diye konuştu.

Bakan Bozdağ, 1500 hakim ve savcı adayının alınacağı imtihanın, 26-27 Kasım’da yapılacağını, toplumsal medya düzenlemesinin ekim ayında Meclis’in açılmasıyla gündeme geleceğini de bildirdi.