AB’den Suriyeli mülteciler için 6,4 milyar euroluk yardım kararı

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) konut sahipliğinde Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen Suriyeli Mülteciler için Milletlerarası Yardım Konferansı’nda, toplam 6,4 milyar euroluk kaynak ayırma kararı alındı.

Bu ölçünün 4,1 milyar euroluk kısmının bu yıl, 2,3 milyar euroluk kısmının ise önümüzdeki yıl için öngörüldüğü bildirildi.

“SURİYE’DE DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞECEK” SAVI

Associated Press’te (AP) yer alan habere nazaran; 55 ülke ve 22 milletlerarası kuruluşun katıldığı konferansta, Ukrayna savaşının gölgesinde Suriyeli mültecilerin unutulmaması bildirisi öne çıktı.

Konferansın açılışında konuşan AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Şu an Ukrayna manşetlerde. Fakat Suriye’yi yüzüstü bırakmayın” vurgusu yaptı. Ukrayna savaşının yoksulluk içindeki Suriyelilerin durumunu daha da ağırlaştırdığını belirten Borrell, “Suriye halkının yüzde 60’ı beslenme külfeti çekiyor ve bir sonraki öğünü nereden bulacağını bilmez halde. Rusya’nın savaşı besin ve güç fiyatlarını daha da artıracak ve Suriye’de durum daha da kötüleşecek” uyarısı yaptı.

Borrell ayrıyeten; AB’nin Beşar Esad hükümetine yönelik yaptırımları sürdüreceğini ve Esad’ın tanınmasının kelam konusu olmadığını söyledi.

EN YÜKSEK BAĞIŞ ALMANYA’DAN

Almanya 1 milyar 50 milyon euroluk yardım taahhüdünde bulunarak en fazla bağışı yapan ülke pozisyonunu korudu.

PARA ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEKİ SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN KULLANILACAK

Konferansta toplanan paranın değerli bir kısmı, başta Türkiye, Lübnan ve Ürdün olmak üzere yurt dışına kaçan 5,7 milyon Suriyeli mülteci için harcanacak.

KAYNAK: HABER7