AB’de enflasyon nisan ayında 8,1’e yükseldi

Avrupa’daki enflasyon artışı Avrupalıları daha evvel yaşamadıkları bir durum olduğu için yakından etkiliyor.

Geçen yıl enflasyon oranı Euro Bölgesi’nde yüzde 1,6, AB’de ise yüzde 2 düzeyinde idi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı bilgilere nazaran, Avrupa Birliği’nin (AB) enflasyonu, nisan ayında yıllık yüzde 8,1’e yükseldi ve Euro Bölgesi’nde ise tekrar nisan ayına ait yıllık enflasyon martta geldiği yüzde 7,4 düzeyini korudu.

Enflasyon bilgileri ölçüldüğü vakitten bu yana en yüksek düzeyde

Euro Bölgesi enflasyon kayıtları 1997 yılından bu yana tutulmaya başlandı. Böylelikle, Euro Bölgesi’nde mart ayındaki üzere nisan ayında da enflasyon, dataların Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek düzeyde ölçüldü.

Enflasyonu yükselten en büyük etmen güç oldu

Nisan ayında, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon artışına en fazla katkıyı yüzde 3,7 ile güç eserleri verdi. Enerjiyi, yüzde 1,38 ile hizmetler, yüzde 1,35 ile besin, alkol ve tütün eserleri ve yüzde 1,02 ile güç dışı sanayi eserleri izledi.

AB ülkelerindeki enflasyon

AA’nın haberine nazaran, enflasyon, nisan ayında Almanya’da yüzde 7,8, Fransa’da yüzde 5,4, İspanya’da yüzde 8,3, İtalya’da yüzde 6,3, Hollanda’da yüzde 11,2, Belçika’da yüzde 9,3, Çekya’da yüzde 13,2 Litvanya’da yüzde 16,6 ve, Estonya’da yüzde 19,1 olarak belirlendi.

Açıklanan enflasyon, ECB’nin amacından uzak

Enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik amacının çok üzerinde seyrediyor.