ABD’den Rusya’ya davet: Besin akışına müsaade vermeli

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Beyaz Saray‘da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi kıymetlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Karine Jean-Pierre, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yaşanan besin krizi tartışmalarına değinerek, “Rusya ivedilikle Ukrayna’ya karşı global besin güvenliğini mahveden savaşını bitirmeli ve Ukrayna’dan besin akışına müsaade vermeli” dedi.

Jean-Pierre, şu anda yaşanan besin krizinin sorumlusunun Rusya olduğunu lisana getirerek, “ABD’nin ya da başka ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırımları, besin akışını engellememektedir” sözünü kullandı.

ABD’Lİ YETKİLİLERİN SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİ

Jean-Pierre, Amerikan basınında çıkan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Orta Doğu Yöneticisi Brett McGurk ve Dışişleri Bakanlığı Güçten Sorumlu Müsteşarı Amos Hochstein‘in Suudi Arabistan, İsrail ve Mısır ortasındaki petrol mutabakatı görüşmeleri için Suudi Arabistan‘da kapalı bir ziyarette olduğu tezlerine karşılık verirken de şunları kaydetti:

“Şu anda McGurk ve Hochstein’in Suudi Arabistan’da olduğunu teyit edebilirim. Yetkililer, İran’ın bölgede istikrarı bozcu aksiyonlarıyla uğraş, istikrarlı global güç piyasası üzere hususları ele alıyor.”

Jean-Pierre, ABD Lideri Joe Biden‘ın gelecek hafta Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern‘i Beyaz Saray’da ağırlayacağını da kelamlarına ekledi.